Znáte svou paměť?

27.10.2016

Snad každý si někdy postěžoval, že si nemůže na něco vzpomenout, že si hned nezapamatuje jméno nového kolegy z práce anebo že si nemůže vybavit název filmu, který viděl včera. Jak však odlišit, zda se jedná o normální zapomínání, nebo o situaci, kdy by už člověk měl vyhledat odborného lékaře?

Je známo, že problémy s pamětí jsou jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby, která je nejčastější příčinou demence. Ta je také velmi často spojována s vyšším věkem, nejčastěji postihuje osoby starší 65 let, přesto se může vyskytnout i u člověka mladšího.

Alzheimerova choroba se zpočátku projevuje pomalu a nenápadně. Zhoršuje se krátkodobá paměť, člověk zapomíná, co se odehrálo během dne, často zapomene i na důležité schůzky. Obtížněji se učí novým věcem, například zacházení s novými přístroji v domácnosti. Hůře se rozhoduje i v běžných situacích. Najednou neví, jak má danou aktivitu vykonávat. V novém prostředí se může cítit nejistě, proto pomalu omezuje společenské vztahy nebo i zájem o oblíbené koníčky. U nemocného se mohou objevovat i různé poruchy nálady, nemocný může být více smutný, pláče nebo je naopak podrážděný až agresivní.

Alzheimerova choroba se také projevuje poruchami orientace. Je jasné, že všichni lidé nemají stejně dobrý orientační smysl – každý občas zabloudil na dovolené v cizím městě nebo vystoupil z metra na opačnou stranu, ale nemocní Alzheimerovou chorobou se orientují hůře i na známém místě nebo si nedovedou poradit, vyskytne-li se na trase nepředvídatelná změna. Ztrácejí také tzv. orientaci v čase – neví, jaký se píše letopočet, měsíc nebo jaké je roční období. V pokročilém stadiu choroby se nemocný už téměř neorientuje ve svém nejbližším okolí, neví, kolik mu je let nebo zda má manželku/manžela a děti.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!