154

Zinek jako zásadní mikroelement pro funkci imunitního systému

17.2.2021

Současné období je poznamenané velmi aktuálním onemocněním COVID-19. Důraz na zodpovědnost za svoje zdraví je součástí zdravotního chování každého jedince. V souvislosti s probíhající pandemií nového koronaviru SARS-CoV-2 vzrostl zájem o přípravky na posílení imunity.

Zinek jako zásadní mikroelement pro funkci imunitního systémuVýznamnou roli v imunitním systému hraje zinek (Zn). Zinek je po železe druhým nejhojnějším stopovým prvkem v lidském těle a základní složkou struktury a funkce bílkovin. Zinek představuje esenciální mikroelement s mnohačetnými biologickými účinky. Zinek má komplexní imunomodulační účinky a hraje důležitou roli v ovlivnění jak nespecifické, tak i specifické imunity. Podílí se na integritě epiteliálních bariér, ovlivňuje proliferaci, diferenciaci a maturaci leukocytů a lymfocytů, stimuluje tvorbu interferonu α a příznivě moduluje zánětlivou odpověď.

Nízké hladiny zinku jsou spojeny s vyšším výskytem respiračních infekcí s následnými socio ekonomickými důsledky. Dostatečná suplementace tohoto mikroelementu tato rizika snižuje.

Vzhledem k faktu, že náš organismus nedisponuje speciálním úložištěm udržujícím zinek v dostatečném množství, podléhá zinek velkému metabolickému obratu, a proto je přiměřený denní příjem zinku nutný pro rozvoj a udržení všech jeho biologických účinků. S ohledem na vysokou prevalenci nedostatku zinku v populaci je jeho nedostatek chápán jako významný problém. Jedinci se sníženou hladinou zinku jsou mimo jiné náchylnější k respiračním onemocněním. Respirační infekce se řadí mezi ty nejčastější a nejrozšířenější a prakticky nenajdeme jedince, který by s nimi neměl zkušenosti. Nízké hladiny zinku jsou spojeny s vyšším výskytem respiračních infekcí s následnými socioekonomickými důsledky. Dostatečná suplementace tohoto mikroelementu tato rizika snižuje.

CELÝ ČLÁNEK ZDE


Aktuality v Mojí lékárně

14. 9. 2020

Měření stáří cév

26. 3. 2019

Demence a Alzheimerova choroba

Doporučujeme

Moje lékárna - Vitamin C...

Doplněk stravy Vitamin C patří k...

Moje lékárna - Sirup...

Má zklidňující efekt na skliznici úst, krku a...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu