„Zima je už dlouhá, za tmy odcházím do práce, za tmy přicházím domů. Nemám náladu na nic a novoroční předsevzetí jsem porušil hned první měsíc.“ Tyto časté komentáře mých pacientů mě přivedly k zamyšlení, jak je to se zimou a depresí. Jak působí zimní období na naši psychiku? Jak to je se zimním spánkem? Jakou roli hraje omezený a vzácný sluneční svit?
Jako psycholog musím uvést na pravou míru pojem „zimní deprese“, která neexistuje v odborné terminologii, ale je spíše lidovým rčením. Depresi lze popsat jako poruchu nálady, jde o afektivní poruchu s typickým projevem ve své první fázi. V mezinárodní klasifikaci nemocí (MKN-10) najdeme depresi pod označením F31 a F32, chronické stavy jsou označeny jako F33.
Důvodů, proč je v dnešních dnech deprese prožívána intenzivněji, je několik. Vnější příčiny přímo souvisí s omezenou délkou denního světla, kterému jsme v zimě vystaveni jen krátce. Podle odborných studií by člověk měl být vystaven dennímu světlu, ideálně sluníčku, minimálně 2 hodiny denně a optimálně alespoň 4 hodiny, aby bylo zachováno duševní zdraví. Druhou příčinou je samotná přítomnost člověka na vzduchu, ve volné přírodě (nemyslím tím cestu z parkoviště supermarketu do klimatizovaných a vyhřívaných prostor obchodních center), a s tím související tělesná námaha. Podle charakteru práce, kterou děláte, je odborníky doporučeno u kancelářských profesí aktivně cvičit minimálně 3krát týdně po dobu 45 minut. Alternativu představuje adekvátně rychlá a náročná minimálně 90minutová procházka.
Z intrapsychických (vnitřních) příčin depresivních stavů v zimě se dá uvést naše přirozenost být v zimě méně aktivní než v ostatních obdobích roku. Nároky na náš výkon jsou však celoroční a jsme nuceni přetěžovat náš organismus a psychiku i v klidovém období. Další ryze individuální příčinou je zvládání rozdílů v náladách mezi krásným vánočním a silvestrovským obdobím a určitý útlum od ledna nového roku. Někdo prožívá dlouhé zimní večery spojené s nesplněným očekáváním sama od sebe a porušením předsevzetí, z čehož plynou výčitky a pocity viny – a začínající deprese je nablízku. Píši záměrně, že je to ryze individuální, protože recept na zvládání závazků a slibů, které si dáme v ročním období, kdy naše tělo i psychika jsou spíše v útlumu, neexistuje. Asi je vhodnější své předsevzetí o omezení kouření, pití alkoholu nebo hubnutí směřovat na jiné období, než je začátek roku, a spojit je spíše s oslavou narozenin, se změnou v životosprávě apod. Případně je vhodné vyhledat odborníky pro společné konzultace a pro řízení procesu životní změny.