Záněty močových cest
17.5.2022Co jsou to močové cesty a jak se dělí
Vylučovací systém je tvořen ledvinami a močovými cestami. Hlavním úkolem je vylučování odpadních látek (exkrece) a udržování přiměřeného obsahu vody a iontů v organismu (tzv. homeostáza). Močové cesty se dělí na horní (ledvinná pánvička, kalich a močovod) a dolní (močový měchýř a močová trubice).
Zánět močových cest je nepříjemné infekční onemocnění močového měchýře (cystitida), močové trubice (uretritida) nebo močových cest. Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, který nepřináší větší problémy, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny (pyelonefritida).
Jaké jsou nejčastější příznaky onemocnění močových cest?
- Nykturie – je charakterizována zvýšeným výdejem moči v noci, vyskytuje se u některých onemocnění ledvin a srdce.
- Oligurie – jedná se o sníženou produkci moči v celkovém objemu pod 500 ml za den. Zdravý jedinec vyprodukuje přibližně 1,5 l moči denně. Na vině jsou opět často onemocnění ledvin, srdce anebo se může nacházet překážka v močovodu.
- Anurie – pacient nevytvoří více než 50 ml moči za den. Jedná se o život ohrožující stav, kdy je okamžitě nutné navštívit lékaře.
- Proteinurie – projevuje se přítomností bílkoviny v moči, často se může vyskytnout u diabetiků, případně doprovázet onemocnění ledvin.
- Hematurie – krev v moči. Tento problém mohou imitovat i některá antibiotika, chemoterapeutika a potraviny, které způsobují zbarvení moči.
- Enuréza – pacienta trápí pomočování. Důvodem je opět nejčastěji onemocnění močových cest, případně neuróza.
- Bakteriurie – v moči se nachází zvýšené množství bakterií.
- Polyurie – pacient je schopen přijmout zvýšené množství tekutin (až 10 l denně), což může v důsledku poškodit samotné ledviny. Nejčastější příčinou je zvýšený příjem tekutin, zvýšená žíznivost, vylučování glukózy v moči (prediabetes, diabetes), nedostatek antidiuretického hormonu anebo užívání některých léků (diuretika).
- Dysurie – tento název charakterizuje různé poruchy močení, jedná se o bolestivé močení, slabý proud, přerušované močení. Dysurie může signalizovat překážku v močových cestách, zánět močových cest, případně i zbytnění prostaty.
- Polakizurie – nemocný si stěžuje na bolest při močení a časté nutkání na močení. Tyto příznaky ukazují na záněty ledvin, močových cest anebo na samotnou obstrukci v močových cestách.
V pokročilém stadiu zánětu se pak jedná o tyto příznaky: vyšší tělesná teplota, třesavka, výtok z močové trubice, bolest zad.
Jak můžeme nemoci předcházet
Nejlepší pomocí je prevence. Člověk by měl onemocnění předcházet – dostatečná hydratace (2,5–3 l tekutin), pravidelná hygiena a zdravá strava jsou základem dobré imunity.
Ženy trpí na infekce mnohem častěji než muži, a proto se doporučuje nosit kvalitní bavlněné dámské spodní prádlo. Při delším zadržování moči vzniká v močovém měchýři ideální prostředí pro rozvoj choroboplodných zárodků, a proto se nedoporučuje ji zbytečně zadržovat.
Při nechráněném pohlavním styku se zvyšuje riziko vzniku močové infekce, proto je dobré se po styku vymočit.
Nejčastějšími původci jsou bakterie (v 90 % Escherichia coli). Ty jsou schopné se dostat z konečníku až do močového měchýře, kde se bakterie rozmnoží. Proto je nutné se po stolici správně a důsledně utřít.
ČÍST CELÝ ČLÁNEK