Za vínem jedině na jižní Moravu

30.10.2015

Vinná réva se na jižní Moravě pěstuje po celá staletí a tamní odrůdy patří mezi nejstarší v Evropě. K návštěvě vás vybízejí nejen vinohrady, ale také památkové rezervace vinných sklepů, výstavy různých vín, sklepní uličky nebo nepřekonatelné vinobraní.

A právě poslední zmíněná událost začíná za necelý měsíc v Mikulově. V nádherné pálavské přírodě kousek za Brnem se sejdou desetitisíce návštěvníků. Stovky druhů vín si vychutnají u tradiční cimbálové muziky nebo toho nejlepšího z tuzemské populární hudby. Vinobraní je vždy korunováno královským průvodem s krojovanou družinou. Víno bude plnit skleničky na mnoha místech v Mikulově. V hlavním sále tamního zámku se přes 500 vín utká v Národní soutěži vín 2015, při níž odborná i laická veřejnost ochutná všechny vzorky bílých, růžových i červených vín mikulovské podoblasti. A stejně tak zde můžete ochutnat soutěžní vína v rámci prohlídek a řízených degustací po celé Pálavě.

Při vaší návštěvě Mikulovska rozhodně nevynechejte Pavlov. Nadsklepní vinařské domy s renesančními a barokními jádry jsou soustředěny zejména v České ulici a v ulici Na Cimbuří a jsou krásnou a ojedinělou ukázkou venkovského baroka. V místních sklepech ochutnáte nejčastěji aromatická, kořenitá vína s ovocnou svěžestí, jejichž chuť pochází z unikátního vápencového podloží Pálavy. Unikátní chuť není tím jediným, čím se moravský vinařský průmysl chlubí.

Například v Příměticích u Znojma se nachází největší křížový vinný sklep v Evropě, který je dokonce jedním z největších na světě. Zrají v něm znojemská vína, která zde můžete i ochutnat za odborného výkladu sklepmistra. Unikátní je i zdejší akustika – raritou je zejména tzv. jezuitský telefon – když potichu promluvíte do zdi, váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby. Pokud vás architektura vinařských staveb zaujala, navštivte také sklepní kolonii Pod strážním kopcem v obci Vrbice v Modrých Horách. Nachází se tu jedinečné sedmipatrové sklepy s gotickými lomenými oblouky. Sklepy jsou vykopány v pískovcové skále a je od nich překrásný výhled do okolní vinařské krajiny.

Víno, kam až oko dohlédne

Moravané jsou na přírodní krásy své země patřičně hrdí, a také proto po cestě narazíte na velké množství rozhleden a vyvýšených zastavení. Chcete-li se blíže seznámit s krajinou a nahlédnout na ni z jiné perspektivy, doporučujeme podniknout výlet na kole. Více než tisíc kilometrů dlouhá síť značených cyklistických tras protkává území všech jihomoravských vinařských oblastí.

celý článek zde


 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Podívejte se na naši novou TV reklamu