Za vínem jedině na jižní Moravu

30.10.2015

Vinná réva se na jižní Moravě pěstuje po celá staletí a tamní odrůdy patří mezi nejstarší v Evropě. K návštěvě vás vybízejí nejen vinohrady, ale také památkové rezervace vinných sklepů, výstavy různých vín, sklepní uličky nebo nepřekonatelné vinobraní.

A právě poslední zmíněná událost začíná za necelý měsíc v Mikulově. V nádherné pálavské přírodě kousek za Brnem se sejdou desetitisíce návštěvníků. Stovky druhů vín si vychutnají u tradiční cimbálové muziky nebo toho nejlepšího z tuzemské populární hudby. Vinobraní je vždy korunováno královským průvodem s krojovanou družinou. Víno bude plnit skleničky na mnoha místech v Mikulově. V hlavním sále tamního zámku se přes 500 vín utká v Národní soutěži vín 2015, při níž odborná i laická veřejnost ochutná všechny vzorky bílých, růžových i červených vín mikulovské podoblasti. A stejně tak zde můžete ochutnat soutěžní vína v rámci prohlídek a řízených degustací po celé Pálavě.

Při vaší návštěvě Mikulovska rozhodně nevynechejte Pavlov. Nadsklepní vinařské domy s renesančními a barokními jádry jsou soustředěny zejména v České ulici a v ulici Na Cimbuří a jsou krásnou a ojedinělou ukázkou venkovského baroka. V místních sklepech ochutnáte nejčastěji aromatická, kořenitá vína s ovocnou svěžestí, jejichž chuť pochází z unikátního vápencového podloží Pálavy. Unikátní chuť není tím jediným, čím se moravský vinařský průmysl chlubí.

Například v Příměticích u Znojma se nachází největší křížový vinný sklep v Evropě, který je dokonce jedním z největších na světě. Zrají v něm znojemská vína, která zde můžete i ochutnat za odborného výkladu sklepmistra. Unikátní je i zdejší akustika – raritou je zejména tzv. jezuitský telefon – když potichu promluvíte do zdi, váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby. Pokud vás architektura vinařských staveb zaujala, navštivte také sklepní kolonii Pod strážním kopcem v obci Vrbice v Modrých Horách. Nachází se tu jedinečné sedmipatrové sklepy s gotickými lomenými oblouky. Sklepy jsou vykopány v pískovcové skále a je od nich překrásný výhled do okolní vinařské krajiny.

Víno, kam až oko dohlédne

Moravané jsou na přírodní krásy své země patřičně hrdí, a také proto po cestě narazíte na velké množství rozhleden a vyvýšených zastavení. Chcete-li se blíže seznámit s krajinou a nahlédnout na ni z jiné perspektivy, doporučujeme podniknout výlet na kole. Více než tisíc kilometrů dlouhá síť značených cyklistických tras protkává území všech jihomoravských vinařských oblastí.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!