Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavou

20.5.2019

Kojení je tou nejpřirozenější cestou, jak miminku poskytnout výživu pro jeho zdravý vývoj. Široká veřejnost velmi dobře zná jeho pozitiva: je zdravé, vytváří mezi maminkou a dítětem silné pouto, pomáhá budovat imunitu děťátka. Avšak každá maminka ví, že to vždy není procházka růžovým sadem. Jak se vyrovnat s problémy, které kojení přináší, a zvládat je co nejlépe, to vám poradíme v následujících řádcích.

Vypořádejte se s problémy při kojení s chladnou hlavouKojení vypadá často velmi přirozeně a uvolněně, avšak zdání může někdy klamat. Není výjimkou, že během mateřství při něm ženy okusí bolesti bradavek a jejich kousání, ucpávání mlékovodů, nepříjemné záněty, nedostatek mléka či jeho přebytek a srážení, laktační psychózy. Všechny tyto problémy jde naštěstí řešit a s malou pomocí to jistě zvládne každá maminka. Důležité je vědět, jak na to!

Správná technika kojení je alfou a omegou

Mnoho problémů při kojení vzniká z jednoho prostého důvodu – nesprávná technika. Ta může způsobovat rozpraskané či bolestivé bradavky, ale i ucpávání mlékovodů. Děťátko totiž musí při krmení cítit blízkost matky, být natočeno správným směrem a mít pocit, že i maminka je v pohodě bez zbytečného stresu a nepohodlí. Technik kojení, stejně jako poloh a způsobů jak na to, je mnoho, avšak některé zásady by maminky měly dodržovat za každých okolností.

Technik kojení, stejně jako poloh a způsobů jak na to, je mnoho, avšak některé zásady by maminky měly dodržovat za každých okolností.

1. Poloha dítěte – miminko by mělo ležet na boku tak, aby jeho tělo, kolena ale i samotný obličej směřovaly směrem k matce, jakoby jeho ucho, rameno a kyčel tvořily jednu linii. Jeho brada je zabořená v prsu pro lepší průtok a nos se ho pouze jemně dotýká.

2. Přitahování ke kojení – obecně platí, že dítě by mělo být přikládáno k prsníku a ne opačně. Maminka by ho měla přitahovat za celé tělo a ramena, ne pouze za hlavičku.

3. Odstranění bariéry – děti mají na kojení rády hlavně blízkost maminky, její teplo a vůni. Ideální je, pokud dochází ke kontaktu tělo na tělo, tedy neexistuje bariéra oblečení, zavinovačky nebo ruček dítěte. Na druhou stranu by maminka neměla příliš chytat miminko za obličej, aby nedocházelo k matení sacího reflexu.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!