Víte, že ... ?

8.6.2022

„Poznej sám sebe, jen tak můžeš vidět rozdíl.“ Včasná diagnostika může udržet a prodloužit vaše zdraví.

Víte, že… pokud máte varovné příznaky (změna ve vyprazdňování stolice, střídání zácpy a průjmu, pocit nedokonalého či nedostatečného vyprázdnění, nutkavý pocit na stolici bez vyprázdnění, krev na papíře), měli byste to řešit se svým praktickým lékařem nebo gastroenterologem? Obzvlášť pacientům, u kterých byly diagnostikovány hemorhoidy, je před léčbou a řešením hemorhoidů nutné udělat kolonoskopii, a to i když jsou v mladém věku. Nejednou se stalo, že pacientovi byly řešeny hemorhoidy a současně u něho byl zjištěn kolorektální karcinom rekta.

Víte, že… kolonoskopie není jen metodou diagnostickou (odběr histologie, objektivizace nálezu)? Je to také metoda terapeutická, pomocí které je možné odstranění drobných i větších lézí ve střevě, čímž se výrazně snižuje riziko nádoru. Pacient nemusí podstupovat operaci, která je velkou zátěží pro organismus.

Víte, že… příprava pacienta zcela zásadně ovlivňuje výsledek kolonoskopie, a to nejen samotný nález, ale i prožívání kolonoskopie? Riskantní léze ve střevě mohou být velmi malé, plošné. Pokud není pacientovo střevo bude dostatečně čisté, lze takovou lézi přehlédnout. Tlusté střevo je nutné prohlédnout důkladně. Přehlednost snižují haustry, které vytváří záhyby.  Během kolonoskopie používáme oplach a odsávání. Odsávací kanál běžného kolonoskopu má ale v průměru jen 3,7 mm, nelze tedy odsát vše a nestravitelnými zbytky může být tento odsávací kanál ucpán.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!