Vitamín D3

28.10.2021

Vyvážená strava je důležitou součástí života a jedním ze základních kamenů zdraví. Člověk by se neměl pouze pravidelně stravovat, ale měl by konzumovat stravu plnou vitamínů a minerálů, které jsou pro lidský organismus velmi důležité a bez kterých se naše tělo neobejde.

Pandemie COVIDu-19 vytáhla na světlo jeden velice důležitý vitamín, a to vitamín D. Existují dvě základní formy vitamínu D: vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Oproti ostatním formám se vitamín D3 vyznačuje vysokou biologickou dostupností. To znamená, že je dobře stravitelný a tělo ho dokáže využít ve velké míře.

Vitamín D udržuje optimální hladinu vápníku a fosforu v krvi, což je nezbytné pro růst kostí v dětství a pro jejich obnovu v dospělosti a ve stáří. V těle má ještě další využití, především přispívá k normální funkci imunitního systému a ochraně kardiovaskulárního systému. Díky tomu, že pomáhá správnému fungování hormonálního systému, má obrovský vliv na plodnost. Nízká hladina vápníku v krvi způsobuje, že si ho organismus začne odebírat z kostí, a následkem toho dochází k tzv. řídnutí kostí neboli osteoporóze. Kosti se stávají křehčí, řídnou a jsou náchylnější ke zlomeninám. Hlavně u žen v době přechodu dochází k velkému úbytku vápníku a dalších minerálů v kostech. To způsobuje především snížená produkce hormonů.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!