Uplatnění hořčíku v ženském zdraví

21.4.2022

Hořčík je esenciální prvek, jehož deficit byl popsán již v polovině 20. století.  Jedná se převážně o intracelulární kationt, který je nezbytnou součástí více než 300 enzymů, které se účastní takřka všech metabolických drah, jakož i signalizační role, energetického metabolizmu a reparačních procesů genetické informace.

Magnézium patří v současné euroatlantické populaci mezi nejvíce nedostatkové prvky, což je dáno složením stravy a životním stylem. Nedostatek hořčíku je však obtížné laboratorně kvantifikovat, neboť jeho hladina v plazmě je přísně regulována, a tudíž nic nevypovídá o jeho dostatku či nedostatku v organizmu. Spíše až sama substituce hořčíku nám může pozitivní odpovědí organizmu předcházející deficit potvrdit. 

Hořčík, mimo dobře známé nejčastější využití při stresových situacích, kdy se zvyšuje potřeba magnézia, či při svalových křečích z nedostatku magnézia, má význam i v oblasti ženského zdraví. Jeho nedostatek se prohlubuje při těhotenství a kojení, neboť roste jeho ztráta močí i potřeba v organizmu. Prohloubený nedostatek hořčíku v organizmu je oproti ostatní populaci patrný také u dlouhodobých uživatelek kombinované hormonální kontracepce. 

Suplementace hořčíkem má v gynekologii význam u bolestivé menstruace i premenstruačního syndromu, kde se uplatňuje jeho obecně relaxační mechanizmus na svalovinu (ať již ve stěně dělohy či ve stěně cév). 

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!