174

Týká se mě zácpa?

6.10.2015

Týká se mě zácpa? Otázka, kterou si kladou většinou jen ti, co už se několik dní nemohou vyprázdnit. Přitom zácpa se týká až 20 % populace a má široké pole příznaků. Řečeno jinými čísly, pokud je ve vašem okolí 10 lidí, tak 2 z nich pravděpodobně trpí zácpou.

Obecným omylem, který je mezi lidmi rozšířen, je předpoklad, že zácpa znamená malou frekvenci vyprazdňování. Většinou méně než 3krát za týden. Toto je však velká chyba. Zácpa se projevuje mnohými dalšími příznaky, které obecně známe a k zácpě nepřiřazujeme. Pokud například máte:

  • potíže s vytlačováním,
  • tuhou stolici,
  • trpíte nutkáním na stolici, ale přitom nemůžete nic vytlačit,
  • pocit nedokonalého vyprázdnění,
  • pocit nějaké překážky v konečníku,

tak i toto jsou příznaky zácpy. Dalším faktorem, mimo těchto fyzických, je faktor časový. Výše zmíněné příznaky signalizují zácpu v případě, že se projevují alespoň tři měsíce během posledního roku. Pozor, nezaměňovat s krátkodobými projevy, například po čas naší dovolené. U těchto případů se jedná o přechodnou poruchu vyprazdňování. Čeho si tedy všímat, abychom měli jistotu, že je vše v pořádku? Jednoduše a prostě líbivých pocitů, které následují po stolici, a dále pak pravidelnosti stolice. Pozor, každý z nás může mít jinou frekvenci. Pro někoho může být v pořádku 2–3krát denně, pro někoho 1krát za 2 až 3 dny.

Pokud tedy trpíme zácpou, co může být její příčinou? Příčin může být spousta, od těch méně závažných až po ty závažné a život zkracující. Pokud příčinu zácpy známe, tzv. sekundární zácpa, pak zde řadíme – a začneme rovnou tím nejhorším – obstrukci střeva zhoubným nádorem, dále zde patří zácpa způsobená léky (např. antacida, antidepresiva, některé léky na tlak), zácpa způsobená některými metabolickými poruchami (např. cukrovka, v těhotenství) či neurologickými poruchami (např. Parkinsonova choroba). Pokud je příčinou slabá pohyblivost střev či porucha vyprazdňování a další příčiny neznáme, jedná se o tzv. primární zácpu či zácpu funkční. Zatímco u slabé pohyblivosti střev jde o poruchu střevního nervového systému, u funkční zácpy se často jedná o problémy s relaxací svalů pánevního dna a svěračů.

Pokud máte pocit, že se vás některé výše uvedené věci týkají, pak je na řadě navštívit lékaře, který vám poradí, vyšetří vás a navrhne další postup.

celý článek zde


Aktuality v Mojí lékárně

12. 11. 2018

Účast na gerontologickém kongresu

26. 9. 2018

Měření stáří cév

Doporučujeme

Moje lékárna Tonogal –...

Přesný plně automatický digitální pažní...

Rhino-stas Galmed 0,1%...

Nosní sprej s okamžitým účinkem na zmírnění a...

Moje lékárna - Vitamin C...

Přispívá k udržení normální funkce imunitního...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek

Navíc ani korunu!

Výrobky Moje lékárna - Testováno na kvalitu

https://www.mojelekarna.cz/eshop/detail/doplnky-stravy/krk-a-nosohltan/junior-angin-sirup-pro-deti-100ml.html