Infekce močových cest jsou druhým nejčastějším infekčním onemocněním člověka hned po infekcích horních cest dýchacích. Velice často přecházejí do chronického stadia a neléčené infekce močových cest mohou vést k vážným zdravotním komplikacím.
Nejvíce postiženou skupinou jsou dospělé ženy, u kterých se infekce tohoto typu objevují až 50krát častěji než u dospělé mužské populace. Nejsou však ušetřeny ani děti – výskyt infekcí močových cest u dětí je mezi 1 až 7 %.
Častější výskyt těchto problémů u žen je dán samotnou anatomií těla – ženy mají kratší močovou trubici, jejíž ústí se nachází blízko řitního otvoru, odkud zpravidla původci infekcí močových cest pocházejí.
Podle statistických údajů je až 85 % všech infekcí močových cest způsobeno patogenní (škodlivou) bakterií Escherichia coli. Je to bakterie, která se zcela běžně vyskytuje ve střevním traktu člověka a kolonizuje i perianální oblast. Odtud se pak přenese k ústí močové trubice, odkud je již malý krůček ke kolonizaci celého močového ústrojí. Stát se tak může kvůli nedostatečné hygieně, volbě nevhodného spodního prádla – např. tanga slouží bakteriím jako skluzavka přímo k močové trubici atd.
Jsou ale i jiné mikroorganismy, které mohou infekce močových cest způsobit. Za zmínku stojí např. chlamydie, mykoplasmata, různé viry či plísně.
Ve střevech nám nevadí jen tehdy, je-li pod kontrolou. Jestliže dojde k jejímu přemnožení, způsobí infekci i ve střevech, která se projeví průjmovým onemocněním. Bakterie Escherichia coli má svoji typickou strukturu – na povrchu má velké množství tzv. fimbrií (česky by se dalo říci „chapadélek“), které jí umožní adhezi (přichycení) na sliznici. A jen přichycená bakterie E. coli se může množit, může být aktivní a způsobit tak infekci. Ve střevech, kde je velké množství bakterií tzv. střevní mikroflóry, má tedy přichycení na sliznici velmi ztížené, avšak v močových cestách, které jsou za normálních okolností sterilní, tedy bez přítomnosti jiných bakterií, její adhezi nic nebrání a propuknutí infekce je zpravidla velice rychlé.