Trápí vás močové cesty?

2.7.2015

Pane doktore, řekněte nám prosím něco bližšího k infekcím močových cest.

Infekce močových cest jsou druhým nejčastějším infekčním onemocněním člověka hned po infekcích horních cest dýchacích. Velice často přecházejí do chronického stadia a neléčené infekce močových cest mohou vést k vážným zdravotním komplikacím.
Nejvíce postiženou skupinou jsou dospělé ženy, u kterých se infekce tohoto typu objevují až 50krát častěji než u dospělé mužské populace. Nejsou však ušetřeny ani děti – výskyt infekcí močových cest u dětí je mezi 1 až 7 %.

Proč jsou ženy postiženy infekcí více než muži?

Častější výskyt těchto problémů u žen je dán samotnou anatomií těla – ženy mají kratší močovou trubici, jejíž ústí se nachází blízko řitního otvoru, odkud zpravidla původci infekcí močových cest pocházejí.

Zmínil jste původce infekcí močových cest, co tedy tyto problémy způsobuje?

Podle statistických údajů je až 85 % všech infekcí močových cest způsobeno patogenní (škodlivou) bakterií Escherichia coli. Je to bakterie, která se zcela běžně vyskytuje ve střevním traktu člověka a kolonizuje i perianální oblast. Odtud se pak přenese k ústí močové trubice, odkud je již malý krůček ke kolonizaci celého močového ústrojí. Stát se tak může kvůli nedostatečné hygieně, volbě nevhodného spodního prádla – např. tanga slouží bakteriím jako skluzavka přímo k močové trubici atd.
Jsou ale i jiné mikroorganismy, které mohou infekce močových cest způsobit. Za zmínku stojí např. chlamydie, mykoplasmata, různé viry či plísně.

Říkal jste, že máme Escherichia coli normálně ve střevech. Proč nám ve střevech nevadí, ale v močových cestách způsobuje infekci?

Ve střevech nám nevadí jen tehdy, je-li pod kontrolou. Jestliže dojde k jejímu přemnožení, způsobí infekci i ve střevech, která se projeví průjmovým onemocněním. Bakterie Escherichia coli má svoji typickou strukturu – na povrchu má velké množství tzv. fimbrií (česky by se dalo říci „chapadélek“), které jí umožní adhezi (přichycení) na sliznici. A jen přichycená bakterie E. coli se může množit, může být aktivní a způsobit tak infekci. Ve střevech, kde je velké množství bakterií tzv. střevní mikroflóry, má tedy přichycení na sliznici velmi ztížené, avšak v močových cestách, které jsou za normálních okolností sterilní, tedy bez přítomnosti jiných bakterií, její adhezi nic nebrání a propuknutí infekce je zpravidla velice rychlé.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!