Trápí vás křečové žíly?

8.6.2016

Křečové žíly, odborně varixy, jsou vakovitá rozšíření žil spojená s narušením normální funkce jejich stěny.
Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, kde jsou součástí obrazu tzv. žilní insuficience (nedostatečnosti) projevující se otoky, bolestí, křečemi, pocity mravenčení a tíhy nohou, nebo dokonce opakujícími se záněty žil či bércovými vředy.

Vyskytnout se však mohou v průběhu kterékoliv žíly v těle, kde na její stěnu působí vyšší tlak. Jícnové varixy jsou typickým postižením pacientů s jaterní cirhózou. V souvislosti s vyšším tlakem v oblasti malé pánve se varixy často objevují na pohlaví nebo v okolí konečníku (hemoroidy) např. u těhotných žen.

Žíly odvádějí odkysličenou krev ze tkání zpět do srdce. Zvlášť v oblasti dolních končetin je toto významně ztíženo působením gravitace. Aby ji mohly žíly účinně překonávat, jsou zde vybaveny několika specifickými mechanismy.

Jejich stěna je normálně i přes svou pevnost vysoce elastická a doplněná systémem chlopní, které brání zpětnému toku krve. Žíly jsou v dané oblasti uspořádány do dvou systémů – povrchového a hlubokého, jež jsou propojené četnými spojkami (tzv. perforátory). Žíly hlubokého systému jsou navíc uloženy mezi svaly nohou, které svou prací pomáhají čerpání krve směrem k srdci (tzv. svalová pumpa). Když je některý z vyjmenovaných mechanismů narušen, dochází k městnání krve v oblasti dolních končetin a projevům žilní insuficience.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!