Sužují vás bolesti v podbřišku, zácpa či průjem nebo nutkavá potřeba na ranní stolici? Většinu z nás podobné trable potkávají spíše výjimečně. Přibližně 15 % lidí jim však musí čelit i několikrát týdně, či dokonce denně. Za tímto nepříjemným trápením stojí syndrom dráždivého tračníku.
Porucha známá také pod zkratkou IBS (Irritable Bowel Syndrome) zahrnuje celé spektrum příznaků, které mají společného jmenovatele – tím je narušená hybnost tlustého střeva. Při jeho zvýšené dráždivosti si pacienti stěžují na bolesti břicha, obtížné vyprazdňování a tzv. ranní debakly – opakovanou nutkavou potřebu na stolici, která se objevuje krátce po probuzení. K dalším příznakům patří průjmy, nadýmání nebo naopak zácpa.
Určit správnou diagnózu nebývá vždy snadné. Právě kvůli různorodosti příznaků. „Podobné projevy jako dráždivý tračník mohou doprovázet řadu onemocnění, například střevní záněty, celiakii, divertikulární chorobu nebo rakovinu tlustého střeva, výjimečně také nemoci jiných orgánů. Správná diagnóza proto vyžaduje vyloučení jiných chorob, a to především v situaci, kdy se objeví některé alarmující projevy, jako je třeba nechutenství, hubnutí, nebo krvácení do stolice,“ vysvětluje MUDr. Martin Bortlík, Ph.D., z 1. lékařské fakulty UK.
Syndrom dráždivého tračníku s sebou však nenese pouze fyzické, ale velmi často i psychické potíže, které mohou v některých případech skončit depresí a nedobrovolnou společenskou izolací. U některých pacientů situace vygraduje natolik, že už nejsou schopni chodit dál do práce. Ti, kteří to zatím zvládají, na tom však nejsou o moc lépe, protože už od rána zažívají obrovský stres, který začíná samotnou cestou do zaměstnání.