Světlo jako lék proti stresu a úzkosti

7.5.2020

Ušetřeno.cz

Za tmy do práce, za tmy z práce a mezitím pár světle šedých hodin, kdy se slunce často ani neukáže. To je smutný koloběh zimních měsíců, který se mnohdy táhne až do jara. A vy marně přemýšlíte, proč vám najednou chybí nálada i energie cokoli dělat. Jak z toho ven? Stačí, když svému domovu dopřejete dostatek správného světla.

Tak jako každý živý tvor, i my potřebujeme k životu světlo. Lépe řečeno dostatek světla. A to nejen k životu, ale také k psychické pohodě. Ne nadarmo totiž naše babičky říkávaly, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Za pravdu jim dávají i vědci, kteří pro tento jev mají jasné vysvětlení. Za vším stojí látka serotonin, respektive její snížená produkce způsobená dlouhodobým nedostatkem denního světla. Serotonin, neboli hormon štěstí, ovlivňuje naše myšlení, kreativitu, výkonnost i schopnost soustředění. Jeho nedostatek pak vede ke skleslosti, únavě, snížené aktivitě nebo i ke zhoršení ostrosti vidění. Někteří lidé také mohou mít problémy se zvládáním stresových situací, případně se u nich mohou začít projevovat pocity úzkosti či dokonce depresivní stavy.
Jenže právě přirozeného světla se nám v zimě příliš nedostává. Nezbývá tedy, než si ho domů přivést jinak.

Světlo jako lék proti stresu a úzkosti

Posviťte si ve správném spektru

Není světlo jako světlo. Zimní splín je způsoben nedostatkem denního světla, takže ho vyřeší jen světlo, které se tomu dennímu nejvíce podobá. Pomocníkem jsou tzv. Plnospektrální žárovky, které využívají vyváženého barevného spektra. To je důležité pro zdraví očí i pro naši celkovou pohodu. I když o tom nevíme, naše tělo na každou složku barevného spektra nějak reaguje. Například modrá složka světla má pozitivní dopad na únavu, jenže právě ta v běžných žárovkách prakticky chybí.

Světlo jako lék proti stresu a úzkosti

„Plnospektrální žárovky běžně seženete v hobby marketech, i když jejich pořizovací cena je samozřejmě vyšší než u těch běžných,” vysvětluje Tomáš Suchý, energetický analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Při výběru správné žárovky je podle něj třeba sledovat především dvě základní hodnoty.
První z nich je hodnota označená CRI (index podání barev, někdy také Ra), která v procentech vyjadřuje podobnost slunečnímu světlu. Čím vyšší je tato hodnota, tím lépe pro vás. Naopak nízké hodnoty mohou barvy zcela zkreslovat. Pro vaši představu, CRI = 100 odpovídá jasnému dennímu světlu. „Tuto hodnotu výrobci nemusí povinně uvádět. Pokud ji na výrobku nenajdete, bude mít pravděpodobně nižší CRI,” vysvětluje Suchý.
Druhým údajem, který je dobré znát, je teplota světla. Někdy je také označovaná jako chromatičnost světla a uvádí se v Kelvinech (K). „Pokud je vaším cílem navodit si doma co nejvěrnější denní světlo, měli byste volit žárovky s barevnou teplotou mezi 4 000 a 6 500 Kelviny,” doporučuje Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz.

A posviťte si dostatečně

Pokud snídáte při světle lampičky, hlavní světlo zapínáte jen na chvíli a večer si svítíte televizí, svému tělu rozhodně nepomáháte. Investice do správných žárovek je navíc v takovém případě zbytečná. Vylezte proto z ulity a těch pár hodin strávených doma si co nejvíc projasněte. Rozsviťte si hlavní světlo hned, jak se po probuzení trochu rozkoukáte. Totéž zopakujte během snídaně a také v koupelně.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

 


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!