I když máte možná v množství negativních zpráv pocit, že ten letošní rok nestojí za nic, mnohým z nás přinesl spoustu pěkných zážitků a radostí. Navíc se blíží období roku, které máme rádi a těšíme se na něj – čas adventu a Vánoc. Tím, že jsme nuceni zpomalit, zkusme tento čas využít k uvědomění si toho, co je pro nás důležité, a možná i k tomu, jak letošní Vánoce oživit staročeskými vánočními zvyky.
K Vánocům patří různé zvyky a tradice. Je hezké, pokud jsou tyto přenášeny generacemi a dodržovány. Vzpomínám si, že když jsem byla malá, maminka dávala pod talíře u Štědrovečerní večeře peníze a šupiny z kapra, nechyběla rozkvetlá Barborka, jmelí zavěšené na lustru nebo jsme v předsíni házeli botami, rozkrajovali jablka a pouštěli skořápky z ořechů. A Mikuláš, ten mi donesl kromě pár dobrot taky uhlí a brambory. To abych věděla, že jsem byla občas i neposlušná a měla bych se zlepšit.
Dnešní tradice jsou podobné, i když uhlí se už asi nesežene tak snadno. Mezi nejčastěji uctívané tradice patří adventní věnec, který nám pomáhá symbolicky odpočítávat čtyři týdny adventu neboli doby příprav na Vánoce. Adventní věnec si můžeme koupit nebo si ho vyrobit z jehličnatých větví a ozdobit čtyřmi svíčkami, které postupně každý týden zapalujeme. Jiné varianty adventního věnce zahrnují pátou bílou svíčku ve středu věnce jako symbol duchovní čistoty a Vánoc, často také jako symbol Neposkvrněné Panny Marie, nebo symbol samotného Ježíše Krista. Někdy bývá nazývána jako „Kristova svíčka“. Ta může být zapálena na Štědrý den a Boží hod vánoční.