160

Správné užívání antibiotik

18.1.2020
Cíle působení antibiotik jsou různé, některá zasahují do tvorby buněčné stěny, jiná ovlivňují tvorbu bílkovin v buněčné buňce, další zasahují do tvorby nukleových kyselin (DNA, RNA).

Stručná charakteristika antibiotik

Antibiotika (ATB) jsou látky, které jsou schopny usmrtit bakterie anebo alespoň pozastavit jejich růst. Původní pojem antibiotika je odvozen od látek přírodního původu produkovaných mikroorganismy k zajištění jejich životního prostoru, které člověk chytře využil ke svým potřebám v humánní medicíně. Čistě chemické látky se nazývají přesněji chemoterapeutika. Některá antibiotika (chemoterapeutika) jsou kromě bakterií účinná i proti prvokům a houbám. Cíle působení antibiotik jsou různé, některá zasahují do tvorby buněčné stěny, jiná ovlivňují tvorbu bílkovin v buněčné buňce, další zasahují do tvorby nukleových kyselin (DNA, RNA).

Co je největším problémem antibiotické terapie v dnešním moderním světě

Problémem číslo 1 v dnešním rychle se rozvíjejícím moderním světě je antibiotická rezistence, a to z důvodu masivního, často zbytečného předepisování těchto látek. Jedná se v podstatě o schopnost bakterie ubránit se působení daného ATB. Rezistenci dělíme na primární – jedná se o geneticky podmíněnou rezistenci, patogen není citlivý na dané ATB, a sekundární – bakterie získá obranyschopnost během terapie anebo po ní. Zvláštním případem je zkřížená rezistence – podobná chemická struktura a stejný mechanismus účinku způsobí, že bakterie na ATB nereaguje.

CELÝ ČLÁNEK ZDE


Aktuality v Mojí lékárně

14. 9. 2020

Měření stáří cév

2. 2. 2020

TV reklama

Doporučujeme

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna - Cerutin,...

Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro...

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu