Sportem k vytoužené postavě

18.4.2017

Dnes už snad nikdo nevěří na zázračné hubnoucí prostředky, díky kterým získáte vysněnou postavu jen sezením na gauči. Pohyb je zkrátka nutným doplňkem pro všechny, kteří se snaží shodit nějaké to kilo. Které sporty jsou však při cestě za štíhlým pasem ty nejefektivnější?

Sportem k vytoužené postavěTen, kdo se už někdy pokoušel zhubnout, zajisté zná ten radostný pocit, když se společně s najetými kilometry objeví na displeji rotopedu i počet spálených kalorií. Znamená to, že čokoláda, kterou jste snědli včera, se z vašeho těla nenávratně vytratila stejně jako kobliha, co jste měli k snídani. Že přepočítáváním fyzické aktivity na spálené kalorie se při hubnutí nelze vždy řídit, vysvětluje trenérka a několikanásobná mistryně ve fitness classic Lenka Červená-Bořutová. „Měrnou jednotkou energie je kalorie. Tělo tuto energii získává jak ze sacharidů, tak i z bílkovin nebo tuků.“ Cílem lidí, kteří se snaží zhubnout, je tedy spalovat především tuk, což je možné pouze za určitých podmínek. „Při vysokofrekvenčních, výbušných, silových a statických cvičeních bude vždy hlavním zdrojem energie pro tělo sacharid. Při vytrvalostních sportech a středně lehké zátěži trvající minimálně půl hodiny se více energie bude uvolňovat z tuků,“ říká Lenka.

Kde se tuk vzal?

Důležité je hýbat se pravidelně. Aktivita nás tedy musí hlavně bavit. Pokud pro nás nebude pohyb zábavou, jen stěží u něj vydržíme.

Hlavní příčinou přibírání na váze je konzumace sacharidů v nepřiměřeném množství. Pokud svému tělu dáváte více, než dokáže zpracovat, ukládá si tuto energii ve formě tuku. „Když budeme jíst sacharidy v dostatečném množství, budou pro tělo hlavním zdrojem energie. Po omezení jejich příjmu nebudeme mít dostatek energie a tělo bude muset sáhnout do jiných zásob. Buď ji vezme z přijatých tuků, nebo popřípadě i z bílkovin,“ vysvětluje Lenka. Zároveň však připomíná, že tělo vždy spaluje tuky i sacharidy, můžeme však ovlivnit v jakém poměru. Důležité je si hlídat tepovou frekvenci. Vaši maximální frekvenci vypočítáte tak, že od čísla 220 odečtete svůj věk. Nejlépe pálíte tuky při 55–65 % své maximální tepové frekvence.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!