Spěcháme aneb co rozhoduje o tom, zda onemocníme

6.3.2017

Zdraví bývá na prvních místech novoročních přání i předsevzetí. Ona i obyčejná rýma dokáže potrápit, zvlášť když není čas se pořádně vyležet a vše se řeší „za pochodu“. Nachladit se jednou ročně je normální. U dětí je k plnému dozrání imunitního systému styk s infekčními mikroorganismy dokonce nutností. Problém nastává, když se nemoci opakují a když užíváme několikáté antibiotika za sezónu.

Pro objasnění se na příkladech pokusíme vysvětlit, jak se chovají mikroorganismy a jak na to reaguje naše tělo.

Co jsou mikroorganismy?

Už z názvu vyplývá, že jsou to miniaturní mikroskopem pozorovatelné organismy. Protože pouhým okem nejsou vidět, není to až tak dávno, kdy se nevěřilo, že můžou existovat a způsobovat nemoci.

Zjednodušeně můžeme mikroorganismy dělit na jednobuněčné organismy a organismy nebuněčné.

Mezi jednobuněčné řadíme bakterie a jednobuněčné houby (např. plísně, kvasinky).

Jednobuněčné mikroorganismy tady byly před námi a s největší pravděpodobností budou i po nás. Jejich síla je v rychlosti dělení – dokážou se v krátkém čase namnožit do ohromných množství. Proto je inkubační doba (čas od nakažení k prvním příznakům) většinou 1–3 dny. Musí se namnožit dostatečný počet mikroorganismů, což je závislé na počátečním počtu mikroorganismů při nakažení (infekční dávka) a na podmínkách v našem těle.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!