Skryté volání o pomoc

26.11.2018

Jak poznat, že vaši blízcí v pokročilém věku potřebují pomoc, když vám stále tvrdí, že je vše v pořádku a vše bez problémů zvládají? S blízkými pokročilého věku je nezbytné komunikovat a sledovat jejich chování i změny v domácnosti. Znamená to věnovat jim více času a signály postupně vypozorovat.

Skryté volání o pomoc
Čeho si všímat?

Signálů, které vám napoví, že vaši blízcí potřebují pomoc, je několik. Nic dobrého nevěstí úbytek váhy, spánek po většinu dne, ztráta zájmu, uzavření se do sebe, nápadné zpomalení chůze nebo třeba problematické zvedání se ze sedu. Napovědět vám může i nižší zájem o vlastní vzhled, nedostatečná osobní hygiena, nahromaděné špinavé prádlo, prázdná lednice, množství neotevřené pošty nebo nepořádek v domácnosti a kupení věcí.

Co dělat?

Důležitý je pravidelný kontakt se seniory a komunikace. Ptejte se na konkrétní věci, ne na to, zda potřebují pomoc. Je dobré například zmínit, že jste si všimli poklesu zájmu o okolní dění, absence setkávání s přáteli a podobně. Čím dříve si totiž senior sám přizná, že dochází k poklesu aktivity a na určité věci již nestačí, tím dříve bude ochoten přijmout pomoc, ať už od vás, nebo odborných pracovníků.

Kudy vede cesta?

Pokud si volání o pomoc všimnete včas a začnete na problému pracovat, možná nebude nutné hned volat odborníky. Pro seniory je zásadní kvalitní a vyvážená strava a alespoň minimální fyzická aktivita. Strava, která působí proti negativním vlivům okolí i preventivně proti nemocem, by měla být bohatá především na bílkoviny, kterých starší organismus potřebuje podstatně víc než mladý. Nesmí chybět ani vitaminy a minerální látky. Senior by měl pro udržení svalové hmoty denně zkonzumovat 1,0 až 1,2 g bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti (například při hmotnosti 70 kg to představuje 70 až 80 g bílkovin denně). V případě, že toto množství není schopen zkonzumovat, může popíjet mezi jídly nutriční drinky, které obsahují vyvážený poměr všech živin a množství potřebné energie. Seniory, kteří nepřijímají dostatečné množství bílkovin, nejčastěji ohrožuje syndrom křehkosti a podvýživa. A právě správná strava je cesta, která je před nimi ochrání.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!