Sezónní alergie komplikuje život mnoha pacientům. Lidé milují jaro, protože všechno kvete a příroda se znovu probouzí. Avšak alergici si ho často nemohou vychutnat naplno. Jejich tělo reaguje na pyl v ovzduší nepřiměřeně a příznaky jako kýchání, pálení a sekrece z nosu a očí jsou u nich na běžném denním pořádku.
Jak vlastně alergie vzniká a jaké jsou možnosti léčby?
Alergická rýma (rhinitis allergica) je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Projevuje se ucpaným nosem, vodnatou sekrecí, kýcháním a svěděním nosu. Mezi další příznaky se často řadí svědění, slzení, začervenání očí a dráždění v oblasti krku. Postihuje okolo 10–30 % populace a její prevalence stoupá.
Alergickou rýmu můžeme z časového hlediska – záleží na tom, jak dlouho příznaky přetrvávají – rozdělit na sezónní a celoroční.
Vzniká na základě přecitlivělosti organismu na celoročně se vyskytující alergeny. Převážně se jedná o alergeny z vnitřního prostředí, se kterými se každodenně setkáváme ať už doma, v práci, ve škole nebo ve školce (roztoče, profesní alergeny, spory plísní a alergeny zvířecího původu).
Mezi nejčastější příznaky celoroční alergické rýmy patří otok sliznice a ucpaný nos, které přetrvávají.
Tento typ alergické rýmy se objevuje pouze v určitých měsících, a to hlavně během pylové sezóny. Samotná pylová sezóna trvá přibližně od jara do konce podzimu. Pacienti s tímto typem jsou mimo pylovou sezónu většinou bez příznaků.