Každý rok se v Česku objeví 4 500 případů lymeské boreliózy. Klíšťat infikovaných bakteriemi borelie je zhruba 13 %. V 87 % případů se tedy propuknutí nemoci bát nemusíme. Jak ale získat jistotu, že klíště nebylo nakažené? Odpověď je jednoduchá – pomocí domácího diagnostického testu Veroval® na zjištění borelie z klíštěte.
Lymeská borelióza (Lymeská nemoc; LB) je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi rodu Borrelia. Jedná se o nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty, které se vyskytuje v celém mírném pásmu Evropy, Asie i Severní Ameriky.
Borelie patří mezi velmi odolné mikroby, kteří díky svému spirálovitému tvaru a četným bičíkům aktivně pronikají i mírně poškozenou kůží nebo stěnou buněk a tkání v organismu. V některých tkáních (např. vazivo, nervová tkáň) také dokážou dlouho přežívat.
Příznaky LB jsou obvykle děleny do tří stadií. První dvě časná stadia jsou pozorována v prvních týdnech až měsících po nákaze, třetí, pozdní stadium, probíhá měsíce až roky po nakažení. Projevy jednotlivých stadií bývají odděleny bezpříznakovým obdobím v řádech dnů až let. Nejlehčí formy infekce obvykle proběhnou zcela bez příznaků nebo jen s minimálními projevy typu únavy či bolesti svalů a kloubů.
První lokalizované stadium je charakterizované tzv. migrujícím erytémem – několik centimetrů širokým zarudnutím okolo místa přisátí klíštěte, obvykle s bledým středem, které je nebolestivé, občas mírně svědí, objevuje se typicky za 1–3 týdny po nakažení a většinou několik týdnů přetrvává (při nasazení antibiotické léčby vymizí během ní). Tento specifický projev kožní infekce LB je často mylně zaměňován s nespecifickou lokální zánětlivou reakcí na přisátí klíštěte, která je obvykle přítomna již v okamžiku jeho vytažení nebo se objevuje v prvních dvou dnech po něm, je výrazně menší, často svědí, může vystupovat nad úroveň okolní kůže a většinou spontánně během pár dnů zmizí.