Rýma je považována za banální onemocnění, které obvykle i několikrát do roka postihne každého z nás. I když trvá většinou jen několik dní, dokáže významně narušit naše běžné fungování.
Rýma (rinitida) je zánět nosní sliznice projevující se nejčastěji výtokem z nosu, svěděním až pálením nosní sliznice, kýcháním, poruchami čichu nebo zhoršenou průchodností nosu (tzv. ucpaný nos). Patologický sekret z nosní dutiny může zatékat i do oblasti hltanu či hrtanu, což je většinou spojené s drážděním ke kašli. Rýmu mohou běžně doprovázet i další příznaky, jako jsou bolest v krku, poruchy chuti, podráždění očí, zvýšená teplota nebo celková slabost.
Vodnatý sekret pokrývá nosní sliznici i je-li zcela zdravá. Spolu s pohybujícími se řasinkami na povrchu nosní sliznice napomáhá čištění nosní dutiny a zvlhčuje ji. Zvýšené množství sekretu v dutině nosní při rýmě vzniká překrvením sliznice a intenzivnější produkcí tekutiny. Sekret je zpočátku spíše řídký, vodnatý, později se zahušťuje, a ztěžuje se tak jeho odstraňování např. smrkáním.
Rýma se přenáší kapénkovou infekcí. Stačí tedy jediné kýchnutí, abychom mohli nakazit všechny jedince v místnosti. Na rukách potom přenášíme drobné kapičky slin a nosního sekretu s původci infekce i na používané předměty. Infekční kapénky se uvolňují i pouze při mluvení. Doba od nakažení do propuknutí prvních příznaků (inkubační doba) je 12 hodin až dva dny. První dva až tři dny onemocnění je pacient s rýmou nejvíce infekční. Rýma běžně trvá týden až deset dní.