Rehabilitace u pacientů s diabetes mellitus

9.4.2022

Diabetes mellitus (DM), běžně nazývaný jako cukrovka, je chronické metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi, tzv. hyperglykemií. Podle nedostatku inzulinu, hormonu slinivky břišní, který je zodpovědný za snižování hladiny cukru v krvi, rozlišujeme dva základní druhy: DM I. typu a DM II. typu.

DM I. typu je způsobený absolutním nedostatkem inzulinu a vzniká většinou v důsledku autoimunitní destrukce buněk slinivky břišní. Tento typ onemocnění se může vyskytnout kdykoli během života, i když často se projevuje již v mládí. Mezi nejčastější projevy DM I. typu patří hyperglykémie, časté močení, zvýšený pocit žízně, svalová slabost, únava atd. Nemocný v rámci terapie musí užívat injekčně aplikovaný inzulin. DM I. typu se vyskytuje u cca 7 % všech diabetiků. V současné době se tento typ onemocnění dále dělí na několik dalších subtypů.

DM II. typu se obvykle vyskytuje ve vyšším věku a vzniká v důsledku relativního nedostatku inzulinu. Mezi hlavní příznaky patří únava, časté močení, snížená tělesná i duševní výkonnost apod., většinou méně výrazné než u DM I. typu. K diagnostice této formy onemocnění často dochází až při výskytu prvních komplikací. V rámci terapie se uplatňuje změna životního stylu, např. zavedení pohybové a sportovní aktivity, dieta. Dalším stupněm v léčbě jsou tablety (perorální antidiabetika), pokud ani perorální antidiabetika nesplní svůj účel, tak je diabetik II. typu převeden na inzulinovou terapii.

Mezi akutní komplikace DM patří hyperglykemické a hypoglykemické kóma, jedná se život ohrožující stavy.

Chronické komplikace způsobují poškození a ovlivnění funkce dalších tělesných systémů. Projevují se oční komplikace (diabetická retinopatie), ledvinné komplikace (diabetická nefropatie), nervové komplikace (neuropatie), cévní komplikace, kožní komplikace atd. Vlivem poškození cévního a nervového systému dochází k rozvoji tzv. diabetické nohy, cévní mozkové příhody, infarktu myokardu apod.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

 


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!