167

Recept proti zrezivění

14.1.2013

Paní Opferkuch ze Salzburgu začala ve svých 81 ještě znovu a založila svou vlastní firmu a splnila si svůj životní sen. Stává se novým vzorem?

V lékárně Sonnen-Apotheke (Slunečné lékárně) v Salzburgu-Itzling zákazníci chodí kvůli ní samé: Margot Opferkuch, má závratných 81 let, je šéfová. Nějaká dáma čeká na paní lékárnici – srdečné obětí, vznešené zacházení. Také jeden muž ji zná již z dřívějška, paní Opferkuch ho chce ještě osobně vyprovodit ke dveřím. Stojí ve středu dění.
Odkud jen přichází ta veškerá energie? „Dar z nebe“, září tato energická lékárnice a vypráví o svých „ životních láskách“: „O farmacii a rodině!“ Jméno Opferkuch není v Salzburgu neznámé: Tyrolské děvče se přivdalo po válce do dynastie Kaufhaus a vychovalo 4 děti. O starousedlé rodině, věnující se módě, slyšela jako zákaznice poprvé v roce 1946: „Museli jsme ve škole něco šít a já jsem tam nakupovala příslušenství. Komické jméno“ směje se a hned přidá ještě anekdotu: „Tu učitelku jsme tehdy pokřtili kávové zrno, protože měla tak vtipný účes.“ Margot Opferkuch nestudovala schválně hospodářství, nýbrž farmacii. Nezávislá, vysoce inteligentní žena.
Šaty dělají člověka, a především lékárníci toto hluboce potvrzují: „Lidé přicházejí také s duševními problémy“, ona ráda pomáhá. A nejen to: „Už často jsem byla také informační službou“, směje se. Kterým autobusem se jede do historické části města? Mnoho otázek. V lékárně se prostě každý cítí být vítán. Se svými enormními vědomostmi a vlastními namíchanými krémy již poradila mnoha generacím.
Její osobní tajný recept? „Železná disciplína.“ Ranní gymnastika, dokonce přímo fitnes-studio. „Připadá mi to podivuhodné, že se tam mohu ve svém mládí cítit tak dobře“, míní furiantsky a také ráda trénuje mezi svalovci. Motto: „Člověk přece nechce zrezivět...“
Zatím co ona žije na plný plyn, jsou její dřívější kolegové ze školy po pracovní stránce již v konečné stanici. Závistivá nebyla nikdy: „ Pravý opak je pravdou.“
Ještě nedávno byla paní Opferkuch v plném pracovním nasazení také jako zaměstnanec, neustále s velkým snem o vlastní lékárně před očima: Čekací listiny jsou dlouhé, trvá to léta. „Ale já jsem se toho ještě směla dožít“, je vděčná a předává jejímu dámskému týmu ihned maximální odezvu veřejnosti: „Mám ten nejlepší tým, jaký jen může být.“ Partneři jí umožnili založení a paní lékárnice jde se svými 81 lety také velice moderní cestou: „Koncept Shop-in-Shop (obchod v obchodě)“, ona osobně nemá s anglicizmy a s érou počítačů žádný problém. Zdravotní centrum Tappe si „pronajímá“ jeden koutek v slunečné lékárně.
Chce jít s mládeží, šířit pochopení. Pozitivní podnikatelský duch je záležitostí srdce. „Ve firmě Opferkuch jsme v době expanze měli 120 spolupracovníků. Byli jsme velmi sociální a nepotřebovali jsme žádnou odborovou radu.“ Hrdá rodina Opferkuch. Do té doby než módní řetězce a obchody se suvenýry vytlačili tradice. „Historická část města je dnes naprosto zničená“, nadává a někdy také zatouží po starých časech.
Její rodina stojí plně za touto příliš horlivou mámou: „Věřím, že mé děti jsou hrdé.“ Jsou čtyři do počtu: Bernadette, Thomas, Patrick a Yvonne-Denise, a k tomu šest vnoučat. „Dříve to bylo všechno jednodušší. Měla jsem k dětem chůvu“, míní Margot Opferkuch s falešnou skromností. Nechce být vzorem Power-pensionistů: „Ne, prosím ne, nemám ráda klišé!“


Aktuality v Mojí lékárně

14. 3. 2019

TV reklama

24. 2. 2019

Měření stáří cév

Doporučujeme

Espigal Galmed 80mg 100...

Podporuje regulaci střevních plynů díky obsahu...

Psyllium Galmed 200g

Indická vláknina na podporu správného...

B17 APRICARC s meruňkovým...

Rakytník a reishi podporují přirozenou...

Moje lékárna - Vitamin C...

Přispívá k udržení normální funkce imunitního...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek

Navíc ani korunu!

Podívejte se na naši novou TV reklamu