Recept proti zrezivění

14.1.2013

Paní Opferkuch ze Salzburgu začala ve svých 81 ještě znovu a založila svou vlastní firmu a splnila si svůj životní sen. Stává se novým vzorem?

V lékárně Sonnen-Apotheke (Slunečné lékárně) v Salzburgu-Itzling zákazníci chodí kvůli ní samé: Margot Opferkuch, má závratných 81 let, je šéfová. Nějaká dáma čeká na paní lékárnici – srdečné obětí, vznešené zacházení. Také jeden muž ji zná již z dřívějška, paní Opferkuch ho chce ještě osobně vyprovodit ke dveřím. Stojí ve středu dění.
Odkud jen přichází ta veškerá energie? „Dar z nebe“, září tato energická lékárnice a vypráví o svých „ životních láskách“: „O farmacii a rodině!“ Jméno Opferkuch není v Salzburgu neznámé: Tyrolské děvče se přivdalo po válce do dynastie Kaufhaus a vychovalo 4 děti. O starousedlé rodině, věnující se módě, slyšela jako zákaznice poprvé v roce 1946: „Museli jsme ve škole něco šít a já jsem tam nakupovala příslušenství. Komické jméno“ směje se a hned přidá ještě anekdotu: „Tu učitelku jsme tehdy pokřtili kávové zrno, protože měla tak vtipný účes.“ Margot Opferkuch nestudovala schválně hospodářství, nýbrž farmacii. Nezávislá, vysoce inteligentní žena.
Šaty dělají člověka, a především lékárníci toto hluboce potvrzují: „Lidé přicházejí také s duševními problémy“, ona ráda pomáhá. A nejen to: „Už často jsem byla také informační službou“, směje se. Kterým autobusem se jede do historické části města? Mnoho otázek. V lékárně se prostě každý cítí být vítán. Se svými enormními vědomostmi a vlastními namíchanými krémy již poradila mnoha generacím.
Její osobní tajný recept? „Železná disciplína.“ Ranní gymnastika, dokonce přímo fitnes-studio. „Připadá mi to podivuhodné, že se tam mohu ve svém mládí cítit tak dobře“, míní furiantsky a také ráda trénuje mezi svalovci. Motto: „Člověk přece nechce zrezivět...“
Zatím co ona žije na plný plyn, jsou její dřívější kolegové ze školy po pracovní stránce již v konečné stanici. Závistivá nebyla nikdy: „ Pravý opak je pravdou.“
Ještě nedávno byla paní Opferkuch v plném pracovním nasazení také jako zaměstnanec, neustále s velkým snem o vlastní lékárně před očima: Čekací listiny jsou dlouhé, trvá to léta. „Ale já jsem se toho ještě směla dožít“, je vděčná a předává jejímu dámskému týmu ihned maximální odezvu veřejnosti: „Mám ten nejlepší tým, jaký jen může být.“ Partneři jí umožnili založení a paní lékárnice jde se svými 81 lety také velice moderní cestou: „Koncept Shop-in-Shop (obchod v obchodě)“, ona osobně nemá s anglicizmy a s érou počítačů žádný problém. Zdravotní centrum Tappe si „pronajímá“ jeden koutek v slunečné lékárně.
Chce jít s mládeží, šířit pochopení. Pozitivní podnikatelský duch je záležitostí srdce. „Ve firmě Opferkuch jsme v době expanze měli 120 spolupracovníků. Byli jsme velmi sociální a nepotřebovali jsme žádnou odborovou radu.“ Hrdá rodina Opferkuch. Do té doby než módní řetězce a obchody se suvenýry vytlačili tradice. „Historická část města je dnes naprosto zničená“, nadává a někdy také zatouží po starých časech.
Její rodina stojí plně za touto příliš horlivou mámou: „Věřím, že mé děti jsou hrdé.“ Jsou čtyři do počtu: Bernadette, Thomas, Patrick a Yvonne-Denise, a k tomu šest vnoučat. „Dříve to bylo všechno jednodušší. Měla jsem k dětem chůvu“, míní Margot Opferkuch s falešnou skromností. Nechce být vzorem Power-pensionistů: „Ne, prosím ne, nemám ráda klišé!“


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!