Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula!

10.10.2019

Jeden z nejuznávanějších českých odborníků na léčbu návykových nemocí, psychiatr Karel Nešpor, pomáhá svým pacientům kromě standardní léčby také terapií smíchem. Pojmenoval v rámci ní již desítky druhů smíchu a při jeho videích se musí usmívat každý zarytý pesimista. O tom, že lišácký úsměv dokáže navodit dobrou náladu nebo zda je možné zbavit se závislosti na alkoholu bez pomoci odborníků, nám řekl v rozhovoru pro magazín Moje lékárna.

Psychiatr Karel NešporTvrdíte, že smích má léčivou moc. Opravdu to funguje i při úsměvu, který si člověk vyvolá záměrně, i když se necítí šťastně?
Zjistilo se, že lidé se obvykle smějí ze zdvořilosti. I takový úsměv je zdravý a zlepšuje vztahy, mimo jiné tak dáváme najevo mírumilovné a přátelské úmysly. Lidé se na sebe často usmívají „lišáckým úsměvem“. Stáhne se při něm kruhový sval obkružující oči, až se v koutcích očí udělají jemné vrásky. Zuby se nedotýkají a koutky úst se pohybují šikmo vzhůru směrem k uším. Při výzkumu mozku se zjistilo, že právě tento smích nejlépe navodí dobrou náladu. Schválně si ho dnes vyzkoušejte před zrcadlem.

Zjistilo se, že lidé se obvykle smějí ze zdvořilosti. I takový úsměv je zdravý a zlepšuje vztahy, mimo jiné tak dáváme najevo mírumilovné a přátelské úmysly.

Pojmenoval jste velké množství druhů smíchu. Který druh smíchu je vám nejbližší?
Jeden z těch nejnovějších se jmenuje „střízlivý smích“. Střízlivost znamená také realismus a správné posouzení situace. Střízlivý smích je smích ve správnou dobu a na správném místě.
Řekněme, že se vám bude kamarádka svěřovat, že ji opustil přítel: „Jak mi to mohl udělat, taková podlost, ach!“ Tady bude lépe se nesmát, ale projevit pochopení. Zasmějete se někdy jindy a jinde.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!