Jeden z nejuznávanějších českých odborníků na léčbu návykových nemocí, psychiatr Karel Nešpor, pomáhá svým pacientům kromě standardní léčby také terapií smíchem. Pojmenoval v rámci ní již desítky druhů smíchu a při jeho videích se musí usmívat každý zarytý pesimista. O tom, že lišácký úsměv dokáže navodit dobrou náladu nebo zda je možné zbavit se závislosti na alkoholu bez pomoci odborníků, nám řekl v rozhovoru pro magazín Moje lékárna.
Tvrdíte, že smích má léčivou moc. Opravdu to funguje i při úsměvu, který si člověk vyvolá záměrně, i když se necítí šťastně?
Zjistilo se, že lidé se obvykle smějí ze zdvořilosti. I takový úsměv je zdravý a zlepšuje vztahy, mimo jiné tak dáváme najevo mírumilovné a přátelské úmysly. Lidé se na sebe často usmívají „lišáckým úsměvem“. Stáhne se při něm kruhový sval obkružující oči, až se v koutcích očí udělají jemné vrásky. Zuby se nedotýkají a koutky úst se pohybují šikmo vzhůru směrem k uším. Při výzkumu mozku se zjistilo, že právě tento smích nejlépe navodí dobrou náladu. Schválně si ho dnes vyzkoušejte před zrcadlem.
Pojmenoval jste velké množství druhů smíchu. Který druh smíchu je vám nejbližší?
Jeden z těch nejnovějších se jmenuje „střízlivý smích“. Střízlivost znamená také realismus a správné posouzení situace. Střízlivý smích je smích ve správnou dobu a na správném místě.
Řekněme, že se vám bude kamarádka svěřovat, že ji opustil přítel: „Jak mi to mohl udělat, taková podlost, ach!“ Tady bude lépe se nesmát, ale projevit pochopení. Zasmějete se někdy jindy a jinde.