Procvičování mozku může být zábava!

6.1.2017

Právě v těchto dnech se na trhu objevila inovovaná pomůcka pro procvičování mozku, tzv. Sada pro kognitivní trénink pro domácí použití. Jedná se o třetí generaci sady her a úkolů, které pomáhají lidem s různým stupněm demence procvičovat jejich duševní schopnosti.

Při této příležitosti jsme se sešli s hlavní autorkou Sady Jitkou Suchou, která kromě vlastní lektorské činnosti působí také v denním stacionáři Gerontologického centra v Praze 8, a s Martinou Mátlovou, ředitelkou České alzheimerovské společnosti, která inovovanou Sadu vydala.

Vím, že se jedná už o třetí typ Sady pro kognitivní trénink, kdy vznikla vůbec první Sada pro kognitivní trénink?

JS: Bylo to někdy kolem roku 2005, kdy byla vyrobena, přípravy na její výrobu ale začaly mnohem dříve.

Co bylo hlavní inspirací pro vývoj Sady?

JS: V denním stacionáři jsme používaly s kolegyněmi podobné pomůcky, avšak vlastnoručně vyrobené. Obrázky jsme si kreslily samy a podle toho to také vypadalo… Puzzle a pexesa jsme si vyráběly ze starých kalendářů podlepených čtvrtkou. I když to vypadalo všelijak, plnilo to svou funkci dobře. A hlavně stejně nic jiného nešlo sehnat. Nebylo tolik možností, profesionální obrázky byly tehdy k dispozici třeba na CD, ale většinou byly svou stylizací nevhodné pro seniory, internet teprve začínal. Existovaly sice podobné pomůcky pro děti, ty ale nebylo možno využít kvůli „dětským tématům“, které by zrovna příliš nepodpořily důstojnost lidí s demencí.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!