Přátelské bakterie - probiotika

15.10.2020

Bakterie nás provázejí od samotného vzniku života na Zemi. Nalezneme je několik desítek metrů pod povrchem Země i v atmosféře ve výšce 10 km. V mrazu či ledu vydrží i stovky let, některé přežívají a běžně se vyskytují i v horkých pramenech. O tomto mikrosvětě víme stále málo a věda zatím popisuje pouze maličký zlomek všech možných bakterií, které se na naší planetě vyskytují.

Přátelské bakterie - probiotika

Bakterie známe spíše jako nebezpečné mikroorganismy vyvolávající různá onemocnění, jako je angína, salmonelóza, borelióza. Chápeme je jako něco nebezpečného. Naše tělo na ně reaguje prostřednictvím imunitního systému, aby je zneškodnilo. Poslední dobou se stále více hovoří a píše také o přátelských bakteriích či přátelské mikroflóře, která je nedílnou a nezbytnou součástí našeho organizmu.

Přátelské bakterie máme například na kůži, kde nám udržují správné pH pokožky. Pokud se příliš často myjeme agresivním mýdlem, zničíme je, a to může vést k ekzémům a rozličným bakteriálním kožním zánětům. Narušíme-li mikroflóru dutiny ústní, můžeme očekávat i vyšší kazivost zubů a záněty dásní. Nesprávné složení vaginální mikroflóry vede k výtokům či bolestivým projevům zánětu pochvy.

Vůbec nejvíce přátelských bakterií však máme ve střevech. Je jich tam více než buněk našeho těla a mají celkovou hmotnost kolem 1,5 kg. Ne nadarmo se říká: „Jaká jsou tvoje střeva, takové je tvé celkové zdraví“. Vskutku, střevní mikroflóra, náš druhý mozek, zasahuje do mnoha pochodů v našem těle. Bezprostředně ovlivňuje zažívání a trávení. Nejsou-li správně zastoupeny přátelské bakterie ve střevech, můžeme mít průjem nebo naopak zácpu. Střevní mikroflóra také vytváří bariéru pro vstup infekčních bakterií a virů do těla. Spolupracuje s imunitním a nervovým systémem a rozhoduje o tom, jaká bude naše obranyschopnost. Jsou popsány souvislosti mezi střevní mikroflórou a obezitou, záněty močových cest či výskytem depresí. Vyrábí nám také některé vitamíny skupiny B a vitamín K. Dříve se předpokládalo, že mateřské mléko je sterilní a neobsahuje bakterie. Dnes již víme, že přátelské bakterie se prostřednictvím lymfatického systému dostanou ze střev matky do mateřského mléka, podílejí se na osídlení střev miminka a formování jeho vlastní imunity. Proto je kojení tak důležité.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!