U nemocných s mírným průběhem infekce dochází k uzdravení přibližně po 2 týdnech. U těžších forem onemocnění trvá rekonvalescence cca 3–12 týdnů. Jestliže příznaky covidové nákazy trvají déle než 12 týdnů od počátku infekce a nejsou vysvětlitelné jinou příčinou, hovoříme o tzv. post-covid syndromu. Vyskytuje se ve velkém procentu případů u pacientů, kteří museli být s covidovou nákazou hospitalizováni, v menší míře ale také u těch, kteří onemocnění prodělali v domácím léčení.
Mezi nejčastější příznaky postcovidového syndromu patří subjektivně vnímaná dušnost, pocit krátkého dechu, nemožnost se dlouze nadechnout či vydechnout, bolest a tlak na hrudi, dlouhotrvající kašel a blíže nespecifikovatelné dechové obtíže. Dále se u postcovidového syndromu může objevit bolest v krku, poruchy polykání, extrémní únava během běžných i pohybových aktivit, malátnost, mravenčení končetin, úzkosti a deprese. Pokud výše popsané příznaky člověk pociťuje a omezují ho v každodenních činnostech, je vhodné vyhledat ošetřujícího lékaře, který může indikovat respirační fyzioterapii.
Respirační fyzioterapie (dechová, plicní rehabilitace) je indikována lékařem dle aktuálního zdravotního stavu a přetrvávajících, výše popsaných příznaků: únava, kašel, dušnost atd. Pacient je nejčastěji směřován do plicní ambulance za účelem komplexního posouzení zdravotního stavu a indikace respirační fyzioterapie, jiná možnost je příp. přes ambulanci praktického lékaře, který může pacienta odeslat přímo k rehabilitačnímu lékaři, který indikuje respirační fyzioterapii.