Naše pokožka není jen zrcadlem naší duše, ale symbolizuje také spojení vnitřního a vnějšího světa. Tenká pokožka ukazuje naše emoce a reakce na různé situace mnohem zřetelněji, než je nám to možná někdy milé. Ve vypjatých situacích zrudneme, pukáme vzteky, můžeme „vyletět z kůže“ nebo se cítíme „dobře ve své kůži“. Obrazná spojení zřetelně ukazují, jak úzce je naše emocionální pohoda s naší pokožkou spjata. Kůže je hranicí a bránou zároveň. Kůže je naším největším orgánem. Udržuje organismus v čistotě, vylučuje jedy nebo je nevpustí dovnitř, chrání naše útroby. Je tvořena třemi vrstvami: pokožkou, škárou a podkožím.
Pokožka je místem spojení s vnějším světem a oběma dalšími kožními vrstvami. Díky buněčnému dělení tvoří neustále nové buňky, to znamená, že se sama regeneruje. Odumřelé částečky zůstávají jako malé šupinky na samém povrchu ve zrohovatělé vrstvě kůže. Cyklus jedné kožní buňky od jejího vzniku až po odloupnutí je dlouhý 28 dní. Kožní maz chrání před vysoušením a vlivy okolního prostředí. Mezi buňkami pokožky se ukládá voda a močovina, jež udržují kůži elastickou. Při poruše funkce se může stát, že kůže ukládá příliš málo vody, vysuší se a to je provázeno zčervenáním a vyrážkou. V pokožce se totiž nachází mnoho nervových drah.
S pokožkou je těsně spojená škára, která je silně prokrvená. Je to převážně vazivová část kůže, kde jsou buňky řídce roztroušeny a vznikají v nich základy kolagenu a elastinu. Účastní se na protilátkové aktivitě (význam pro přecitlivělost). Ve škáře jsou kolagenní vlákna, která jsou důležitá pro pevnost kůže a svým uspořádáním podmiňují její štěpitelnost. Elastická vlákna tvoří hustou síť mezi kolagenními vlákny – mají význam pro pevnost a elastičnost kůže. Základní mezibuněčná hmota, vyplňující prostor mezi buňkami a vlákny, je gelovité substance, která spolu s kolagenními vlákny zadržuje vodu a představuje důležitý faktor pro napnutí kůže.
Podkoží je tvořeno různě velkou vrstvou tukové a podpůrné tkáně, ve které leží další krevní cévy a lymfatické dráhy. V takzvaném epitelu je definována individuální barva kůže. Tato vrstva je u mužů většinou trochu silnější než u žen. Tuková tkáň dává kontury našim tělesným tvarům, reguluje hospodaření s teplem a ukládá energetické zásoby.
Výchozím předpokladem dělení typů pleti je promaštění a napnutí.
Na základě správného určení pleti volíme vhodné způsoby kosmetického ošetření a vhodné kosmetické přípravky. Pleť dělíme na základní typy – mastnou, suchou a smíšenou.