S koncem zimního období se příroda probouzí k životu a všechno je zase tak nějak o trochu veselejší. Bohužel takové podmínky se líbí i nejrůznějším parazitům a obtížnému hmyzu. Takový hmyz nás nejen obtěžuje, navíc je často přenašečem různých chorob, které mohou ohrozit našeho psa nebo kočku, ale v řadě případů i nás. I zde platí, že prevence je levnější než léčba, a tak jako my chráníme sami sebe používáním nejrůznějších repelentů anebo dokonce vakcinací, neměli bychom zapomínat ani na naše čtyřnohé kamarády. Rizika mohou být opravdu závažná.
Jedním z největších hmyzích strašáků jsou klíšťata, a to oprávněně. Právě z nich se přenáší celá řada závažných onemocnění, jejich léčba je často komplikovaná a dlouhá a řada těchto onemocnění může postihnout i člověka. Mezi taková onemocnění patří borelióza (statistiky uvádí, že v některých oblastech je každé třetí klíště infikováno), dále anaplazmóza (onemocnění, které se často přidružuje k borelióze), ehrlichióza, babezióza (obě onemocnění postihují krevní buňky) a v neposlední řadě i encephalitída. Klíšťata také produkují toxin a ten u slabších jedinců může způsobit tzv. klíšťovou paralýzu.
Řada lidí se mylně domnívá, že klíšťata jsou hlavně na jaře. Naopak se vzrůstající teplotou jejich aktivita stoupá a v letních měsících jsou jednoznačně nejaktivnější, a to zejména v oblastech, kde není přímé slunce, jako jsou např. lesy, kam se často před vedrem uchylujeme i my, abychom se trochu zchladili. Z druhé strany je třeba říci, že jejich aktivita vzrůstá již od 5 °C, takže si klíště můžete přinést i v chladnějších měsících, nezřídka i v zimě.
Dalším často se vyskytujícím parazitem, jenž nás trápí po celý rok, jsou blechy. Blechy mohou přenášet tasemnice, nicméně jejich největším rizikem jsou alergie na bleší kousnutí. Uvádí se, že až 80 % všech kožních alergií u psů je způsobeno právě blechami. Problémem je, že taková alergie se často vyvíjí i několik let a její přesná příčina v době vzniku klinických příznaků nemusí být vůbec s blechou spojována. Těžké alergické reakce, které pak mohou po náhodném kousnutí nastat, jsou doprovázeny úporným svěděním a následné porušení kontinuity oslabené kůže je často ohniskem vzniku bakteriálních infekcí. Neméně nepříjemným faktorem napadení blechami je fakt, že 95 % problému je v okolí napadeného a neošetřeného jedince ve formě vajíček a larev blech. Likvidace těchto stadií není vůbec jednoduchá a může být dlouhá a nákladná.