Pády jsou pro seniory životně nebezpečné. Jak se jim vyhnout?

10.3.2019

Pády jsou jedním z nejběžnějších příčin zranění seniorů, která často vedou k mnoha dalším komplikacím a někdy končí až fatálně. Způsobují zlomeniny krčku stehenní kosti, rukou, zápěstí či vyvrtnutí kotníků. I když pády nemusí vždy „dopadnout“ špatně, mnoho seniorů se jich bojí natolik, že kvůli nim vynechává množství aktivit. Zjistěte s Mojí lékárnou, jak na správnou prevenci před pády a zbavte se tak strachu i nejistoty.

Pády jsou pro seniory životně nebezpečné. Jak se jim vyhnout?

Důvodů, proč je u seniorů zvýšené riziko pádů, je mnoho. Každý člověk je jiný a má pro sklon k pádům specifický set predispozic. Ze všeho nejdříve se snažte zjistit, jaký je ten váš nebo vašich blízkých a k problému přistupujte individuálně, s citem. Někdy při pádech pomáhá fyzické cvičení pro zpevnění svalstva, opětovná kontrola všech podávaných medikací a jejich vedlejších účinků lékařem, kontrola zraku či úprava domácnosti.

O problému je důležité si otevřeně promluvit s blízkými či lékařem a zodpovědět následující otázky: Kdy přesně dochází k pádům? Co jim přechází? Je příčina v nedostatečné stabilitě, zakopnutí, uklouznutí? Jak často dochází k pádům? Pokud k nim ještě nedošlo, proč z nich máte obavy?

Identifikujte všechny faktory a sepište si je na papír. Přemýšlejte nad tím, které faktory lze odstranit co nejdříve a udělejte to bez odkladů. Pak si zvolte strategii, se kterou se pustíte do dalších faktorů. Zbytečně s prevencí před pády neotálejte a věnujte jí zvýšenou pozornost.

V další části vám nabízíme 7 tipů, jak se vyvarovat pádům v domácnosti, které se hodí pro každého seniora, ať už jsou příčiny jeho pádů jakékoliv.

celý článek zde  


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!