Osteoporóze lze předejít

14.6.2016

Osteoporóza neboli řídnutí kostí postihuje zejména ženy. Jak se lze této nemoci bránit, nám prozradili dva odborníci (osteolog a gynekolog), kteří se s ní ve svých ordinacích potkávají nejčastěji.

OSTEOPORÓZA z pohledu osteologa

Na otázky odpovídá:

prof. MUDr. Vladimír Palička, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu
 

Jaké jsou prvotní příčiny, které mohou pacienta upozornit na blížící se osteoporózu?

Osteoporóza se ne nadarmo označuje za tichého zabijáka kostí. Zákeřná je především v tom, že si ji pacient ze začátku neuvědomuje, nijak se totiž neprojevuje ani nebolí. Pacient tak nemá potřebu navštívit lékaře. Projevy nemoci jsou ze začátku velmi nenápadné. Až v pozdějším věku se začíná objevovat typický pokles tělesné výšky (někdy až o 10 až 15 cm). Dalšími typickými symptomy jsou bolesti zad či kloubů, které jsou ale ve vyšším věku tak obvyklé, že se nedají bezpečně přiřadit výhradně k tomuto onemocnění.

Lze osteoporóze, nemoci typické pro starší lidi, předcházet už v dětství?

Ano, řada odborníků tvrdí, že osteoporóza je choroba dětství, která se projeví ve stáří. Důvodem je to, že lidská kost se právě od dětství vyvíjí tak, aby byla pevná a odolná. Svého maxima dosáhne ve věku kolem 25 let. Do této doby si všechny základní kostní „stavební materiály“, jako je vápník, vitamin D a minerály, ukládáme s tím, že je budeme ve stáří potřebovat. Kdo si v  dětství do  této pomyslné „banky“ uloží málo těchto nezbytných složek pro zdravý růst kostí, velmi brzy dosáhne na její dno. Pokud navíc neměl člověk v dětství dostatek zdravého pohybu, prořídlá kost má v pozdějším věku vyšší tendence ke zlomeninám.

celý rozhovor zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!