Opalování a ochrana před slunečním zářením

28.5.2015

Proto je nezbytné se ideálně při každém pobytu na slunci chránit vhodnými kosmetickými přípravky. Kvalitní opalovací produkty zakoupíte především v lékárnách. Při jejich výběru je nutné zohlednit typ pleti, účel použití přípravku a dobu, po kterou má být ochrana proti ultrafialovému (UV) záření účinná.

Při pobytu na slunci jsme vystaveni dvěma typům UV záření: UVA a  UVB. UVB záření působí především novotvorbu pigmentu, tedy hnědnutí, ale i spálení pokožky. UVA složka slunečního záření vede ke ztmavnutí pigmentu a  kvůli svému průniku do hlubších vrstev kůže ke stárnutí pokožky, které se projevuje předčasnými vráskami a  nevzhlednými pigmentovými skvrnami. UVA záření dále působí fotoalergické reakce a spolu s UVB zářením rakovinu kůže.

Při opalování v  soláriu je kůže vystavována pouze UVA záření. To znamená, že se sice nespálí, ale je tak v podstatě „bez varování“ a aktivace přirozené obranyschopnosti pokožky působením UVB paprsků těmi UVA intenzivněji poškozována. Rozhodně neplatí, že „příprava“ pokožky v soláriu na intenzivní slunění např. před pobytem u moře je prospěšná, spíše naopak.

Podle čeho volit ochranný faktor

Je všeobecně známo, že se rozlišují 4 fototypy, tedy typy pokožky, podle toho, za jak dlouho kůže na slunci zrudne a jak snadno hnědne. Většina obyvatel České republiky má fototypy II a III. Podle fototypu lze odhadnout, jak dlouho se může člověk slunit bez sluneční ochrany, aby nedošlo ke spálení pokožky. U fototypu II to je 10–20 min., u fototypu III 20–30 min. Vhodný ochranný faktor krému se volí podle předpokládané doby pobytu na slunci. Zkratka SPF s příslušným číslem (Sun Protection Filter) je údajem, který označuje poměr času, kdy je kůže chráněná filtrem, k době, za kterou bez ochrany zrudne. Např. pro osoby s  fototypem II tak lze spočítat, že SPF 15 prodlouží dobu jejich pobytu na slunci, aniž by se spálily, na 5 hodin (15 x 20 = 300 minut). SPF označuje pouze dobu ochrany proti UVB záření. Pokud krém splňuje požadavky tzv. australské normy na dostatečnou ochranu i  před UVA zářením, je označen symbolem UVA.

Žádný SPF nás však před slunečním zářením neochrání stoprocentně, tzv. bezpečné opalování tedy neexistuje.

celý článek zde


 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Podívejte se na naši novou TV reklamu