Opalování a ochrana před slunečním zářením

28.5.2015

Proto je nezbytné se ideálně při každém pobytu na slunci chránit vhodnými kosmetickými přípravky. Kvalitní opalovací produkty zakoupíte především v lékárnách. Při jejich výběru je nutné zohlednit typ pleti, účel použití přípravku a dobu, po kterou má být ochrana proti ultrafialovému (UV) záření účinná.

Při pobytu na slunci jsme vystaveni dvěma typům UV záření: UVA a  UVB. UVB záření působí především novotvorbu pigmentu, tedy hnědnutí, ale i spálení pokožky. UVA složka slunečního záření vede ke ztmavnutí pigmentu a  kvůli svému průniku do hlubších vrstev kůže ke stárnutí pokožky, které se projevuje předčasnými vráskami a  nevzhlednými pigmentovými skvrnami. UVA záření dále působí fotoalergické reakce a spolu s UVB zářením rakovinu kůže.

Při opalování v  soláriu je kůže vystavována pouze UVA záření. To znamená, že se sice nespálí, ale je tak v podstatě „bez varování“ a aktivace přirozené obranyschopnosti pokožky působením UVB paprsků těmi UVA intenzivněji poškozována. Rozhodně neplatí, že „příprava“ pokožky v soláriu na intenzivní slunění např. před pobytem u moře je prospěšná, spíše naopak.

Podle čeho volit ochranný faktor

Je všeobecně známo, že se rozlišují 4 fototypy, tedy typy pokožky, podle toho, za jak dlouho kůže na slunci zrudne a jak snadno hnědne. Většina obyvatel České republiky má fototypy II a III. Podle fototypu lze odhadnout, jak dlouho se může člověk slunit bez sluneční ochrany, aby nedošlo ke spálení pokožky. U fototypu II to je 10–20 min., u fototypu III 20–30 min. Vhodný ochranný faktor krému se volí podle předpokládané doby pobytu na slunci. Zkratka SPF s příslušným číslem (Sun Protection Filter) je údajem, který označuje poměr času, kdy je kůže chráněná filtrem, k době, za kterou bez ochrany zrudne. Např. pro osoby s  fototypem II tak lze spočítat, že SPF 15 prodlouží dobu jejich pobytu na slunci, aniž by se spálily, na 5 hodin (15 x 20 = 300 minut). SPF označuje pouze dobu ochrany proti UVB záření. Pokud krém splňuje požadavky tzv. australské normy na dostatečnou ochranu i  před UVA zářením, je označen symbolem UVA.

Žádný SPF nás však před slunečním zářením neochrání stoprocentně, tzv. bezpečné opalování tedy neexistuje.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!