Nádorová onemocnění jsou po srdečně-cévních chorobách druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Protože mnohá z nich jsou při zachycení v časném stadiu poměrně dobře léčitelná, je snahou je v rámci předem definovaných (pro dané onemocnění nejrizikovějších) skupin populace v těchto ještě bezpříznakových obdobích cíleně vyhledávat. K tomuto účelu slouží tzv. systematický onkologický screening (SOS).
V rámci screeningu lze účinně vyhledávat takové nádory, jejichž výskyt v populaci je relativně častý, které lze detekovat jednoduchým levným testem a jež jsou při včasném záchytu léčitelné. SOS je součástí sekundární prevence, která je především v rukou praktického lékaře nebo v případě žen gynekologa.
V ČR v současné době probíhají tři screeningové onkologické programy, pro jejichž účinnost existují rozsáhlé vědecké důkazy:
Program kolorektálního screeningu slouží k včasnému odhalení rakoviny tlustého střeva nebo konečníku, která se v ČR v porovnání s ostatními státy vyskytuje mimořádně často. Screening je založen na pravidelných testech okultního (skrytého) krvácení do stolice (TOKS) nebo na primární screeningové kolonoskopii.
TOKS by si měly jednou ročně udělat osoby ve věku 50–54 let. Od 55 let mohou v daném testování pokračovat (doporučováno jednou za dva roky) nebo mohou absolvovat primární screeningovou kolonoskopii, kterou stačí provést jednou za deset let.