Štítná žláza (ŠŽ), umístěná podkožně na přední straně krku, patří mezi žlázy s tzv. vnitřní sekrecí (endokrinní). To znamená, že jí produkované látky jsou uvolňovány přímo do krve, kterou jsou zaneseny na místo účinku. Na zadní straně ŠŽ jsou uložena čtyři příštítná tělíska, která mají také endokrinní charakter. Ve ŠŽ vznikají hormony tyroxin (T4), trijodtyronin (T3) a kalcitonin, v příštítných tělískách parathormon. Všechny vyjmenované látky se v organismu uplatňují v celé řadě životně důležitých dějů.
Syntéza hormonů ŠŽ je závislá na množství jodu v organismu a řídících hormonech produkovaných hypotalamem (část mozku) a hypofýzou (podvěsek mozkový, endokrinní žláza spojená s hypotalamem). Jod je ve ŠŽ vychytáván a zabudováván přímo do struktury T3 a T4 (číslo označuje počet atomů jodu v molekule). Hotové hormony jsou ve ŠŽ skladovány a podle potřeby uvolňovány do krve a odtud do tkání.
T3 a T4 ovlivňují metabolismus (látkovou přeměnu) všech základních živin (cukrů, tuků, bílkovin). Jsou zcela zásadní pro růst organismu, normální vývoj i fungování nervové soustavy nebo funkci srdce. Kalcitonin, produkovaný ve ŠŽ jiným typem buněk než předchozí dva hormony, a parathormon mají význam v metabolismu vápníku, a tedy i kostí.