157

Onemocnění prostaty

11.11.2017

Prostata neboli předstojná žláza je mužskou přídatnou pohlavní žlázou. Je umístěna pod močovým měchýřem, kde obepíná počáteční část močové trubice mezi stydkou kostí a konečníkem. Prostata je napojená na semenné váčky (přídatné pohlavní žlázy produkující největší část objemu ejakulátu) a chámovody (trubice spojující nadvarlata s prostatou) a sama ústí několika desítkami vývodů do močové trubice. Jejím hlavním významem je tvorba sekretu, který je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Nervy a cévy obklopující prostatu se přímo podílí na ztopoření penisu. Normálně má prostata velikost asi jako vlašský ořech.

Onemocnění prostatyProstata může být postižena nezhoubným zbytněním (tzv. benigní hyperplazie prostaty, BHP), zánětem nebo zhoubným onemocněním (karcinom prostaty). Příznaky všech těchto chorob jsou zpočátku podobné a spíše mírné. Pacienta tak často přivede k lékaři až rozvinuté onemocnění, což je obrovským problémem zejména v případě karcinomu prostaty.

Prevence je základ

Přestože prostatě muži v průběhu života obvykle nevěnují větší pozornost, měli by dbát na její pravidelné kontroly v rámci preventivních prohlídek u svého praktického lékaře nebo urologa. Každý muž od 50 let věku by měl mít prostatu vyšetřenu jednou ročně. V případě, kdy se nádorové onemocnění prostaty objevilo u někoho z příbuzných, je tato věková hranice snížena na 40 let. Prostata se nejčastěji vyšetřuje jednoduše pohmatem přes konečník, v jehož těsné blízkosti leží, a pomocí stanovení koncentrace tzv. prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi, který velmi citlivě reaguje zejména na nádorové změny v tomto orgánu.

celý článek zde


Aktuality v Mojí lékárně

30. 9. 2020

TV reklama

14. 9. 2020

Měření stáří cév

Doporučujeme

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna - Cerutin,...

Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro...

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu