Obezita

21.12.2020

Mílovými kroky se nám blíží Vánoce – svátky pohody, klidu a míru, ale též dobrého jídla. Proto bych se chtěl v dnešním čísle věnovat tématu blízkému během Vánoc nám všem – obezitě.

ObezitaCo je to obezita

Obezita je stav organismu charakterizovaný zmnožením tuku, pro přesné určení používáme tzv. body-mass index (BMI). Tento index je možné spočítat tak, že váhu v kg vydělíme druhou mocninou tělesné výšky v metrech. Nadváha odpovídá hodnotě 25, obezita pak číslu 30. Optimální hodnota indexu pro bezproblémový život je mezi 20 a 22. Tento výpočet se bohužel nedá extrapolovat na všechny pacienty – výjimku tvoří svalnatí jedinci, děti či těhotné ženy. V České republice podle statistických údajů z roku 2017 téměř každý druhý člověk trpí nadváhou a každý čtvrtý pak některým typem obezity. Česká republika se tak řadí na přední příčky žebříčku obezity.

Obezita je nebezpečným rizikovým faktorem řady onemocnění, jako jsou nádory, onemocnění kardiovaskulárního systému, například arteriální hypertenze nebo cévní mozková příhoda, či endokrinologická onemocnění, jako diabetes mellitus. Jedinec je společensky izolován a mohou se objevit deprese či jiné poruchy osobnosti. Obézní jedinci zaznamenávají vyšší zátěž na klouby, což v důsledku může vést k jejich onemocnění a zhoršené mobilitě. Dalšími komplikacemi mohou být dýchací problémy, kožní problémy, neplodnost, gynekologická onemocnění a onemocnění trávicího traktu.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!