155

Nesedí vám vyúčtování elektřiny či plynu? Reklamujte ho!

30.8.2020

Počátkem léta, po skončení topné sezóny, zasílají mnozí dodavatelé svým zákazníkům roční vyúčtování spotřeby energií. V něm se však mohou objevit určité nesrovnalosti. Nejčastěji jde o nesoulad vyúčtované spotřeby s tou, kterou skutečně ukazuje elektroměr či plynoměr. V takovém případě je na místě podat reklamaci.

Dodavatel a distributor nejsou jedno

Nejprve si pojďme připomenout, kdo má co na starosti. „Dodavatel je ten, s kým mají domácnosti uzavřenou smlouvu na dodávky elektřiny či plynu a od kterého jim chodí faktury. Distributor vlastní a spravuje energetickou přenosovou soustavu, včetně elektroměrů a plynoměrů, a provádí jejich odečty. Na rozdíl od dodavatele ho zákazník nemůže změnit, pro každou oblast republiky je totiž pevně daný,“ vysvětluje Markéta Witoszová, energetická analytička portálu Ušetřeno.cz.
 

Odečet spotřeby elektřiny a plynu

Spotřeba energií v domácnosti se zjišťuje odečtem elektroměru či plynoměru, který provádí zpravidla jednou ročně pracovník distributora přímo u zákazníka. O jeho návštěvě je většinou zákazník informován nejméně 2 dny předem. Distributor odečet předá dodavateli, který pak na jeho základě zpracuje vyúčtování a zašle jej zákazníkovi. „Chcete-li se ujistit, že osoba, která vám přišla provést odečet energií, je skutečně pracovník distributora a ne jeden z podomních šmejdů, který se za něj pouze vydává, požádejte ho o předložení služebního a občanského průkazu. Na to máte ze zákona právo,“ radí Markéta Witoszová.
Další možností zjištění spotřeby je tzv. samoodečet, kdy si údaje z měřidla zjistíte sami a pošlete je distributorovi. Dle zákona může být proveden maximálně třikrát po sobě. Průzkum portálu Ušetřeno.cz ukázal, že se samoodečtem mají zkušenosti více než dvě třetiny Čechů. Pokud měníte dodavatele elektřiny či plynu, je dobré provést samoodečet ke dni ukončení dodávky energií od původního dodavatele a naměřené hodnoty poslat jemu i novému dodavateli.

Nesedí vám vyúčtování elektřiny či plynu? Reklamujte ho!

Provést samoodečet je snadné

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


Aktuality

16. 1. 2021

Máte doma atopika?

12. 1. 2021

Neplaťte NAVÍC ANI KORUNU

Aktuality v Mojí lékárně

15. 11. 2020

TV reklama

14. 9. 2020

Měření stáří cév

Doporučujeme

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Espigal Galmed 80mg 100...

Podporuje regulaci střevních plynů díky obsahu...

Psyllium Galmed 200g

Indická vláknina na podporu správného...

B17 APRICARC s meruňkovým...

Rakytník a reishi podporují přirozenou...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu