Nejlevnější elektřina? Nejnižší cena nemusí být nejlepší volbou

6.1.2021

Ušetřeno.cz

Účty za elektřinu se můžou pořádně promítnout do rodinného rozpočtu. S praktickou online kalkulačkou si snadno porovnáte ceny dodavatelů na trhu a najdete nejnižší nabídku. Ale než si s novým dodavatelem plácnete, měli byste si prověřit ještě další faktory.

Nízká cena elektřiny je lákavá, ale nejvýhodnější cena ještě nemusí být tou nejlepší volbou. Mezi dodavateli elektřiny se skrývá celá řada nepoctivých firem. Stačí si otevřít jejich obchodní podmínky a rázem si budete připadat jako Alenka v říši divů. Podmínky na desítkách stránek si málokdo nastuduje, a tak se v nich může objevit spoustu zapeklitostí.

Na co si dát u dodavatelů elektřiny pozor

Mezi oblíbené praktiky nepoctivých dodavatelů patří například smlouva na dobu určitou delší než pět let. Problematická může být také délka výpovědní lhůty a další faktory. Tyto nekalosti by měl ošetřit nový energetický zákon, ale bohužel ještě nebyl uveden v platnost. Pomoci vám může alespoň prověření, zda se dodavatel přihlásil k tzv. energetické deklaraci. Deklarace pomáhá odlišit slušné dodavatele a zprostředkovatele od firem, které používají nekalé praktiky. Na trhu jsou velmi časté šmejdské praktiky, které neznalého člověka mohou přijít velmi draho.
V deklaraci se proto dodavatelé zavazují k tomu, že podmínky pro ukončení smluvního vztahu budou jednoznačně definované a maximální délka smluvního závazku je 36 měsíců, nebo zprostředkovatelé budou kontrolování a dojde k nápravě jakýchkoliv neetických praktik.

Index komplexnosti vám pomůže prověřit dodavatele

Ještě jednodušším řešením je využití online kalkulačky dodavatelů s indexem komplexnosti, který je součástí online serveru Elektřina.cz. Ten zohledňuje hned několik faktorů, podle nichž porovnává férovost obchodních podmínek nebo proklientský přístup dodavatele. Hodnotu indexu komplexnosti najdete jako ikonu žárovky u každého produktu, který je zařazen do srovnání v kalkulačce cen elektřiny. Vytvořili ho energetičtí experti a zahrnuje mimo jiné tyto ukazatele:

  • délka smlouvy na dobu určitou,
  • automatické prodloužení smlouvy,
  • cena za hovor přes zákaznickou infolinku,
  • délka a srozumitelnost obchodních podmínek,
  • způsob a bezproblémovost
  • komunikace s dodavatelem aj.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!