Nejen věk, ale i špatný životní styl zvyšují riziko osteoporózy

25.10.2017

Nejen věk, ale i špatný životní styl zvyšují riziko osteoporózyKaždá druhá česká žena nad 45 let má minimálně dva rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Především jde o nedostatečnou konzumaci potravin bohatých na vápník a vitamin D, nedostatek pohybu, kouření a konzumaci alkoholu. Pravděpodobnost tohoto onemocnění se zvyšuje s věkem a svou roli zde hrají i genetické dispozice. Pro prevenci jsou však klíčové vnější vlivy – životní styl a stravování, které významně ovlivňují nástup a rozvoj osteoporózy. Při tomto onemocnění dochází k degenerativním změnám kostí a jejich zvýšené lámavosti. Typické jsou komplikace vyskytující se v oblasti krčku kosti stehenní a také se zvyšuje opotřebovanost meziobratlových plotének, jejímž typickým projevem jsou tak zvaná kulatá záda.

Osteoporóza neboli řídnutí kostí postihuje více než 750 tisíc pacientů v České republice. Ženy postihuje osteoporóza až 3x častěji než muže, nejrizikovější je věková skupina nad 45 let. Pokles produkce estrogenu po menopauze totiž řídnutí kostí dále nahrává. Neznamená to ale, že mužům se toto onemocnění vyhýbá.

Z osteoporózy se stává civilizační onemocnění

Pro zdraví kostí je zásadní dostatečný příjem vápníku spolu s vitaminem D, který se postará o jeho správné využití. Více než 59 % světové populace však má nedostatek vitaminu D. Ten získáváme přirozeně ze slunce. Kvůli používání opalovacích přípravků s vysokým faktorem a stále kratšímu pobytu na čerstvém vzduchu tak nedáváme tělu šanci si potřebnou dávku vyrobit.

Kdy ještě stačí prevence a kdy už začít kosti léčit?

Samozřejmě na správnou životosprávu, která našim kostem prospívá, není nikdy pozdě. Kouření a nadměrné pití černé kávy a alkoholu naopak působí negativně na metabolismus vápníku.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!