Nachlazení: Podceňovaná hrozba lidstva

26.10.2018

Běžné nachlazení bývá dost často podceňováno. I když je zcela objektivně nejen jedním z nejnakažlivějších, ale také z nejprchavějších nemocí světa. Název evokuje, že se s ním lidský organismus trápí pouze v zimě a chladu, kdy je vystaven podchlazení. Opak je však pravdou. Ve skutečnosti způsobuje pocit nemoci a nachlazení místo zimy přes 200 virů připravených obelstít obranyschopnost lidského organismu. Tak se často stává, že nachlazení se projevuje také v létě, i když nám chladné prostředí nehrozí. Jak tedy s nachlazením bojovat a zvítězit? Čtěte s námi dále.

Nachlazení: Podceňovaná hrozba lidstvaŽádná jiná z nemocí nepůsobí v naší moderní společnosti takový rozruch. Nachlazení a chřipka vyvolávají epidemie, uzavírají školy a straší mnoho domovů s dětmi či staršími lidmi. Přitom ani není zcela známo, jak se tato nemoc přenáší. Američtí studenti Wisconsinské univerzity otestovali nejznámější způsob jejího přenosu, tedy polibek na ústa. Nemocní jedinci líbali zdravé subjekty na ústa po dobu alespoň jedné minuty. Výsledky šokovaly celý svět! Pouze jeden ze šestnácti zdravých subjektů se opravdu nakazil a nastydl.

Zdá se to neuvěřitelné, ale téměř nikdo z nás si během nachlazení nedopřeje odpočinek a zvýšenou domácí péči o své zdraví.

Podobně jsme na tom i s léčbou rýmy a nachlazení. Antibiotika na ně nezabírají, pravidelné užívání vitaminu C není vždy jako účinná prevence zaručeno. Mnoho lidových rčení, ale také někteří odborníci tvrdí, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Moderní medicína má však k takovému názoru daleko. Vědci zjistili, že i když nachlazení cítíme vždy víceméně stejně, jeho původ je pokaždé velice odlišný. Z biologického hlediska jde pouze o nejrůznější viry, které poškozují buňky kolem dýchacího ústrojí. Nejrozšířenějším druhem viru z celkem zhruba 200 adeptů je však rhinovirus.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!