Mykózy – jaké jsou možnosti léčby

23.5.2020

Mykózy – jaké jsou možnosti léčbyMykózy nehtů a kůže

Mykózy pokožky se projevují pálením, svěděním, zarudnutím postiženého místa, kůže je často velmi suchá, objevují se prasklinky. U mykózy nehtů je problém, že velmi poškozený nehet se může uvolnit z nehtového lůžka. Nehet je ztluštělý, žlutý, často se láme a štěpí.

Jak se vyhnout mykóze pokožky a nehtů

  1. Ideálním prostředím pro rozvoj onemocnění je vlhko, proto lidé, kteří mají sklon k pocení, by měli ideálně užívat antiperspiranty (Driclor).
  2. Omezte příjem jednoduchých cukrů a sladkostí.
  3. Na veřejných bazénech, v saunách či wellness centrech v žádném případě nechoďte boso, nepoužívejte cizí ručníky a noste si vlastní.
  4. Preferujte bavlněné oblečení a ponožky, v letních měsících noste otevřenou obuv, ať může pokožka dýchat, je také vhodné prát oblečení na vyšší teplotu.
  5. Je vhodné používat desinfekční přípravky (Demycan forte) do bot, případně vložky s antibakteriální přísadou (příměs stříbra).
  6. Vydezinfikujte koupelnové rohožky.
  7. Nepoužívejte cizí ručníky.
Mykózy pokožky se projevují pálením, svěděním, zarudnutím postiženého místa, kůže je často velmi suchá, objevují se prasklinky. U mykózy nehtů je problém, že velmi poškozený nehet se může uvolnit z nehtového lůžka.

Jaké jsou možnosti léčby

Lokální antimykotika se aplikují na postižené partie obvykle jednou až dvakrát denně, pro správné zvládnutí mykózy je nutné přesáhnout pár centimetrů do zdravé pokožky. Na mokvající projevy jsou vhodné roztoky, na chronické projevy jsou vhodné krémy nebo masti. Z lokálních antimykotik máme možnost použití těchto látek: klotrimazol (Clotrimazol AL spray, Clotrimazol AL krém, Canesten), bifonazol (Canespor krém a roztok), naftidin (Exoderil roztok a krém), flutrimazol (Micetal spray), oxikonazol (Myfungar), terbinafin (Lamisil) a nystatin (Fungicidin Léčiva mast).

CELÝ ČLÁNEK ZDE


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!