Muži: prostata

30.6.2021

Muži ve středním věku se často se svými problémy před návštěvou specialisty – urologa – uchylují pro radu do lékárny. Často je trápí pocit neúplného vyprázdnění, nutkání na močení, přítomnost krve v moči nebo neschopnost udržet moč. Pokud lékař vyloučí samostatně probíhající infekci dolních cest močových, jedná se pravděpodobně o problémy s prostatou.

Do 40 let trpí těmito problémy pouze 10 % mužského pokolení, v 50 letech je to třetina z nich a kolem 80. roku života trpí těmito problémy bezmála 90 % mužů.

Muži: prostataCo je to prostata

Prostata je považována za největší mužskou pohlavní žlázu, která leží pod močovým měchýřem. Prostatou prochází i močová trubice, do které se napojují mužské pohlavní vývody. Prostata ji prstencově obkružuje, což se může při zvětšení jevit jako problém. Vytváří sekret, který se stává součástí ejakulátu tvořícího ideální prostředí pro přežití spermií. Pro správný vývoj žlázy je nutná stimulace mužskými pohlavními hormony (tzv. androgeny), zástupcem je testosteron.

Kdy je nutné navštívit lékaře

Symptomy, které jsou poměrně obtěžující a pacienta přivedou do lékárny nebo k lékaři, označujeme souhrnně LUTS (lower urinary tract symptoms). Mezi příznaky patří oslabení močového proudu, terminální dribbling neboli odkapávání, přerušované močení, močení na více pokusů. Dále zde řadíme noční pomočování, náhlé nutkání k močení anebo časté močení. Pacienta trápí bolest při močení, zadržuje moč v močovém měchýři a je neschopen se normálně vymočit, případně se objevuje i krev v moči. Při těchto symptomech je doporučeno okamžitě vyhledat lékaře.

Prostata je považována za největší mužskou pohlavní žlázu, která leží pod močovým měchýřem. Prostatou prochází i močová trubice, do které se napojují mužské pohlavní vývody.

Co nás čeká u lékaře

Nejprve je nutno odebrat osobní a rodinnou anamnézu. Lékař se bude zajímat o všechny operační výkony v oblasti pánve a to, zda pacient již neprodělal rakovinné bujení. Dále je nutno zhodnotit medikaci a projít úrazy pacienta, které mohou souviset s těmito problémy (viz výše).
Urolog provede fyzikální vyšetření, které se skládá z vyšetření per rectum, poklepu břicha a prohmatání oblasti genitálií. Prostata by měla být velikosti kaštanu, hladká, nezvětšená a nebolestivá. Dále specialista provede ultrasonografické vyšetření přes břicho anebo per rectum. Poměrně specifické vyšetření je poté uroflowmetrie, která měří parametry jako dobu močení, maximální průtok, případně střední průtok.

CELÝ ČLÁNEK ZDE


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!