Movember – prevence rakoviny prostaty a varlat

25.11.2019

Jako každým rokem přichází v listopadu genderově zaměřená charitativní akce na podporu mužského zdraví a psychiky. Movember se zaměřuje na tři hlavní problémy: rakovinu varlat, rakovinu prostaty a psychické zdraví mužů.

Movember – prevence rakoviny prostaty a varlatCo je to prostata a co jsou to varlata
Prostata je považována za největší mužskou pohlavní žlázu, která leží pod močovým měchýřem. Prostatou prochází i močová trubice, do které se napojují mužské pohlavní vývody.
Varlata jsou mužská pohlavní žláza uložená v šourku. U malých chlapců se zakládají v oblasti beder, prostupují postupně do tříselného kanálu, kterým se dostanou do šourku. Tvoří se zde mužské pohlavní hormony a spermie.

Co je to rakovina prostaty a jaká je její prevence
Rakovina prostaty nejčastěji probíhá na okraji žlázy, proto bývá zpočátku bez příznaků. Častěji touto nemocí trpí pacienti po 55 letech věku. Pokud se již rozvinou symptomy, jedná se nejčastěji o již pokročilejší stadia. Pacienti by měli navštívit svého specialistu – urologa, pokud zpozorují tyto symptomy: obtížné, časté močení, krev nebo sperma v moči, slabý proud moči nebo častý pocit na močení.

POZOR! Lékař provede sérii vyšetření, na základě kterých určí diagnózu. Nemusí jít primárně o karcinom, může se jednat o nenádorové zvětšení prostaty nebo její zánět.

POZOR! Lékař provede sérii vyšetření, na základě kterých určí diagnózu. Nemusí jít primárně o karcinom, může se jednat o nenádorové zvětšení prostaty nebo její zánět.

Problémem rakoviny prostaty je fakt, že se jedná o zhoubné onemocnění, což v praxi znamená, že rakovinotvorné buňky se mohou krevním řečištěm roznést po celém organismu a způsobit nádorové bujení v jiných orgánech.

Co je to rakovina varlat a jak si můžeme pomoci sami
Na rozdíl od rakoviny prostaty je rakovina varlat problémem u mladší generace mužů ve věku 20–40 let. Nejčastěji tento nádor vzniká ze zárodečných buněk varlete, které jsou odpovědné za produkci pohlavních buněk spermií.
U této rakoviny je nejdůležitější prevencí samovyšetření. Každý muž by měl své pohlavní žlázy dobře znát a při jakékoliv odchylce od normálu (ztvrdlá bulka, bolest ve varleti) navštívit lékaře specialistu - urologa. Bohužel, mladí muži se často bojí o těchto problémech mluvit, a tak navštíví svého lékaře již v pokročilých stadiích nádorů.
Na co si dát pozor? Pokud si při vyšetření nahmatáme bulku u varlete, pokud se nám zdá, že varle změnilo svou velikost, pokud varle ztvrdlo. Dále se může objevit bolest tupého charakteru v oblasti varlat, podbřišku, a dokonce je často s nádorem spojována i bolest v okolí prsou.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!