Moje stáří aneb farmaceuti z Mojí lékárny radí, jak si udržet zdraví a vitalitu

15.9.2018

Problematika stárnutí populace prostupuje celou společností. Seniorů přibývá a na nás je zajistit jim veškerou potřebnou péči. Některá onemocnění, která přicházejí s věkem, je možné včas rozpoznat, nebo jim dokonce předejít. Informační a vzdělávací projekt Moje stáří si klade za cíl ve spolupráci s kvalifikovanými odborníky zajistit široké laické i odborné veřejnosti kvalitní a komplexní informace o problematice stáří.

Dny pamětiInterprofesionální spolupráce geriatrů s dalšími lékařskými i nelékařskými obory napříč resorty je zárukou kvality služeb a péče o lidi vyššího věku, jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách. Jedním z příkladů této spolupráce je spolupráce s lékárnami Moje lékárna. Prevence a odborné poradenství jsou tématem, kterým se denně zabývají lékárníci ze sdružení nezávislých lékáren Moje lékárna. Ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností (ČGGS) připravilo toto sdružení před více než 10 lety projekt certifikovaného vzdělávání lékárníků pod názvem „Moje lékárna pečuje o seniory“. Projekt vzdělávání lékárníků se podařilo posunout i do praktické spolupráce. Ve spolupráci s občanským sdružením GEPA(1) byly vytvořeny informační letáky týkající se např. demence a Alzheimerovy nemoci, poruch polykání ve stáří, nebezpečí pádů. K dostání jsou nejen v lékárnách Moje lékárna, ale i na www.mojelekarna.cz. Pro zákazníky a pacienty lékáren jsou v prodeji pomůcky pro trénování paměti České alzheimerovské společnosti (ČALS), např. Sady pro kognitivní trénink obsahující pexeso, puzzle, reminiscenční karty a pracovní sešity, které jsou velmi užitečné a obsahují úkoly různých obtížností. Lidé, kteří mají někoho blízkého s Alzheimerovou chorobou, vědí, že je někdy obtížné vymyslet nějakou činnost, jež by jejich blízkého zaujala, proto je o pomůcky pro kognitivní trénink zájem. Navíc díky preventivním programům zdravotních pojišťoven lze získat i finanční příspěvek na jejich pořízení.

Prevence a odborné poradenství jsou tématem, kterým se denně zabývají lékárníci ze sdružení nezávislých lékáren Moje lékárna.

DNY PAMĚTI

Ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností se ve sdružení lékáren rozvíjí i další projekty, jako jsou např. Dny paměti. Je snaha v lékárnách v rámci kvalifikovaného poradenství umět upozornit na problematiku života s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence a zvýšit důraz na včasnou diagnostiku. Včasná diagnóza má zásadní vliv na kvalitu života nemocných a tím i jejich rodin. Důležité je zajistit kvalitní informace o typickém průběhu nemoci a o možnostech podpory lidí s demencí. Naším očekáváním je, že projekt umožní lidem zjistit, jak na tom s pamětí jsou, a eventuálně navštívit specialistu, který nasadí správnou léčbu včas.

celý článek zde


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!