Michaela Přikrylová a Petra Absolonová z projektu M&P&: „Žádný boj není předem ztracený“

6.6.2022

Michaela Přikrylová a Petra Absolonová z projektu M&P&: „Žádný boj není předem ztracený“

Pokud chceme dojít úspěšně a bez nehod do cíle, potřebujeme pro správnou orientaci mapu. Zdravotní sestry Michaela Přikrylová a Petra Absolonová mají ze své praxe mnoho informací, zkušeností a znalostí, které mohou pomoci najít správnou cestu k udržení zdraví, a proto založily projekt M&P&. V rozhovoru se dovíte nejen to, jak se projevují nejčastější nádorová onemocnění u nás a jak jim lze předcházet, ale také, zda je kolonoskopie strašákem mezi pacienty oprávněně.

Společně jste založily projekt M&P&, v rámci kterého také pořádáte semináře pro veřejnost. Jaké je poslání tohoho projektu a o čem na svých přednáškách hovoříte? V čem se projekt M&P& odlišuje od podobných programů?

M: Cílem projektu je vhodnými nástroji a prostředky snížit incidenci onkologického onemocnění a zvýšit informovanost, a to na místě, kde se cítíte relativně bezpečně. Zkrátka a dobře, přijedeme za vámi. Smysl a důležitost prevence vidíme  pro pacienty v tom, že budou mít zájem přijít, aniž by už trpěli příznaky vyvíjející se choroby, a uvědomí si, že přijít včas znamená zachránit život.

P: Na přednáškách hovoříme o příčinách vzniku onkologického onemocnění, ochranném mechanismu, možnostech včasné prevence a diagnostiky. Postupně se tímto způsobem věnujeme orgánům zažívacího traktu, prostatě, prsům a varlatům. Snažíme se vždy používat konkrétní příklady a anonymizované individuální příběhy. Víme, že tato forma je z lidského hlediska formou zapamatovatelnou a příkladnou.

M: Nechceme se pohybovat v zóně, která fungovala doposud, jako STOP OBEZITA, NEKOUŘIT apod. Nechceme nikoho strašit, ale citlivě je pro zdraví a jeho možnosti získat. Současná doba s sebou nese stresovou náročnost a my víme, že můžeme se svým tělem, myslí i duší pracovat tak, aby to nebolelo. Zákazů bylo už příliš a slyšíme je od dětství – nelez tam, spadneš, dej si pozor, nejez tolik, budeš tlustá… Začněme měnit naše programy.

Jedním z onemocnění, na které se ve vašem preventivním programu zaměřujete, je nádor slinivky. Jaké jsou rizikové faktory jeho vzniku a jak se může projevit?

P: Co se týče rizikových faktorů, hovoří se o kouření, obezitě, výskytu karcinomu pankreatu v rodině, letitém průběhu pankreatitidy, věku nad 55 let a konzumaci alkoholu. Je znám také vztah karcinomu slinivky k diabetu (nově vzniklého a nereagujícího na léčbu). Takové pacienty by měl diabetolog poslat na gastroenterologické pracoviště. Zhruba v 90 % případů se jedná o sporadický karcinom, tedy „náhodně“ vzniklý, a asi na zbylých 10 % vychází genetický původ. Obrovský podíl má především stres, je to tak silný rizikový faktor, že je ho možné stavět na 1. místo před výše uvedené rizikové faktory.

Uvedla bych typické věty našich pacientů s nádorem slinivky, které mohou znamenat určitý předvoj: „Měla jsem občasné, ale celkem pravidelné bolesti břicha, které jsem vždy přičítala stresu v práci, trošku v soukromém životě a podobně – ostatně jako mnoho dalších lidí kolem mě,“ nebo „Jídlo jsem odkládal až na poslední místo – až byl čas, nebo už byl opravdu trochu hlad. Pak jsem si samozřejmě dal, na co jsem měl chuť, i ve větším množství, a poté mi pak většinou bylo těžko.“

Typický pocit pacientů s nádorem slinivky je „jídlo mi nedělá dobře“. Jsme si vědomi, že to jsou to velmi nespecifické příznaky, podle kterých samozřejmě nemůžeme říci, že pacient má nádor slinivky, ale chceme spustit takové červené alarmující světlo, že to je ta chvíle, kdy se při uvedených obtížích mám svěřit do rukou specialisty

ČÍST CELÝ ČLÁNEK.

 


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!