155

Manuál pro seniory – jak se správně hýbat a omezit riziko úrazů

5.2.2021

Pohyb je bezesporu důležitou součástí životního stylu. Ovlivňuje kvalitu života člověka v seniorském věku a má velký přínos především v rozvoji somatickém a psychosociálním. Pohyb vede ke zlepšení dlouhodobé pohybové samostatnosti, zpomalení degenerativních změn a je také výborným prostředkem k ovlivnění psychiky. Aktivní pohyb redukuje úzkosti a deprese, je důležitý pro pozitivní sebehodnocení, zvyšování pocitu vlastní soběstačnosti a sebedůvěry a pocitu vlastní hodnoty.

Manuál pro seniory - jak se správně hýbat a omezit riziko úrazůS přibývajícím věkem ztrácí svaly sílu a člověk se začne méně hýbat. Omezuje se tedy jeho hybnost, snižuje se jeho kondice, zvyšuje strach z pádu nebo úrazu, a tím se i zvyšuje jejich riziko, až k nějakému dříve nebo později může dojít. S následnou rekonvalescencí je pohybu ještě méně, člověk se dostává do začarovaného kruhu, až postupně ztratí schopnost své soběstačnosti a důsledek je destruktivní.

Jak se tedy správně hýbat, a přesto předcházet úrazům, ke kterým jsou senioři náchylnější?

Ačkoliv se to na první pohled nemusí jevit, existuje široká škála aktivit i pro osoby v seniorském věku. Tělu přirozeným pohybem je chůze, rychlejší či pomalejší.


V první řadě je třeba si uvědomit, že pohyb není třeba uzpůsobovat věku jako takovému, nýbrž zdravotnímu stavu konkrétního člověka, jeho pohybovým omezením a aktuálním možnostem. Senior je totiž široký pojem. Jsou senioři ve věku 70 let, kteří nejsou schopní kvůli nějakému onemocnění nebo pooperačnímu omezení některých pohybů nebo větší fyzické zátěže (například chůze do schodů). Stejně tak jsou ale senioři ve věku 90 let, kteří zdolávají pravidelně turistické výzvy a pyšní se nejen zdravým duchem, ale i zdravým tělem.
 

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


Aktuality v Mojí lékárně

14. 9. 2020

Měření stáří cév

26. 3. 2019

Demence a Alzheimerova choroba

Doporučujeme

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Espigal Galmed 80mg 100...

Podporuje regulaci střevních plynů díky obsahu...

Psyllium Galmed 200g

Indická vláknina na podporu správného...

B17 APRICARC s meruňkovým...

Rakytník a reishi podporují přirozenou...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu