Že se lékárník stará o přípravu a vydávání léčivých přípravků, to víme. Víme i to, že se stará o vydávání zdravotnických prostředků, kosmetiky a doplňků stravy. Mnohé lékárny v dnešní době již nabízejí také veterinární přípravky pro pomoc našim mazlíčkům. Lékárník tak mnohdy může být rádcem v péči o vaše mazlíčky.
Sortiment veterinárních přípravků v lékárně může být široký, omezený, anebo individuální, a proto je potřeba komunikovat s vaším lékárníkem. Běžně jsou v lékárnách k dostání přípravky určené k péči o uši, oči a srst, na odčervení, odblešení a další.
K pravidelné péči o domácí zvíře patří kontrola a správná hygiena očí, které jsou neustále vystavovány působení zevního prostředí, jako je vítr, slunce, prach a nečistoty. Zdraví oka ohrožují často i infekční původci (viry, bakterie, houby aj.). I oči zvířat mohou trpět nedostatkem slzného filmu (syndromem suchého oka). Nejčastějším důvodem, který se pojí ke zdraví očí a zraku, jsou ale záněty spojivek (konjunktivitida). Ty mohou mít infekční nebo neinfekční původ.
Na zánětlivá onemocnění očí domácích mazlíčků není vhodné bez indikace a veterinárního dozoru používat lidské masti a kapky, které mohou obsahovat antibiotika nebo kortikoidy. Oko je velmi citlivý orgán. Proto se vyplatí používat kvalitní veterinární oční kapky.
Ať chováte psa nebo kočku u domu, nebo s vámi sdílí domácnost, číhá na mazlíčky mnoho nástrah, které ohrožují jejich zdraví, a to včetně jejich smyslových orgánů. Kontrola a správná hygiena uší by měla být pro chovatele samozřejmostí. Ovšem pozor, čisté a zdravé ucho zbytečně nečistěte, mohli byste zvukovod mechanicky podráždit! Na druhou stranu, i zanedbaná péče o uši může mít pro zvíře nepříjemné následky. Případný neléčený zánět (otitida) by mohl vést ke chronickým změnám ve zvukovodu s rizikem úplného ohluchnutí. Prvním příznakem, že s ušima kočky nebo psa není něco v pořádku, je potřepávání hlavou, drbání packou na vnějším zvukovodu nebo tření hlavy o podložku. Ušní boltce mají různé tvary a držení podle plemena. Nejlepší sluch mají ta plemena, která mají boltce velké a vztyčené. Záněty a kvasinkové infekce pak převážně hrozí mazlíčkům s převislýma ušima. Chlupatější plemena (nebo s chloupky v uších) trpí například na časté zapaření, v důsledku čehož dochází k pomnožení kvasinek a bakterií. Také vytrhávání ušních chloupků může způsobit poranění a následnou infekci. Příčin, které vedou k onemocnění zevního zvukovodu, je ale celá řada: cizí těleso, svrab, roztoči, prachové části aj. Zánět vnějšího zvukovodu (otitis externa) může být ale i samostatným problémem.