Klíšťata se těší na sezónu

10.6.2021

Jen velcí optimisté myslí letos na dovolenou v cizině. Připravme se spíš na to, že prázdniny strávíme doma v České republice. Naštěstí je naše krajina poměrně přívětivá a nehrozí žádným větším nebezpečím. Snad jedinou výjimkou je výskyt klíštěte obecného (Ixodes ricinus), se kterým každý rok svádí boj tisíce lidí i jejich domácích mazlíčků. A nejde jen o nepříjemný pocit, že nám nějaký parazit saje krev a nelze se ho jednoduše zbavit.

V čele evropského žebříčku

Tento roztoč je přenašečem závažných infekčních chorob – klíšťové encefalitidy, tedy zánětu mozkových blan, a lymeské boreliózy. Prodělané onemocnění může zanechat následky a poškodit zdraví. Při těžkém průběhu encefalitidy může člověk nemoci i podlehnout. Statistiky jsou alarmující. Uvádějí, že Česká republika patří v Evropě k zemím s nejvyšším výskytem případů zánětu mozkových blan, jejichž počet dlouhodobě neklesá. Roste také počet osob nakažených boreliózou. Klíšťatům se v našich lesích a na loukách trvale daří a nelze očekávat, že by tomu bylo letos od jara až do podzimu jinak. Nedělejme si iluze, že by nějaká pandemie mohla dopadnout i na ně.

IXOsafe emulze klíště neusmrtí, pouze ho znehybní a uvolní jeho kusadla. Nedochází tak k jeho obrannému instinktu vyprázdnění slinných žláz do rány, které mohou být zdrojem nebezpečné nákazy.

Zdraví přeje připraveným

Před nákazou klíšťovou encefalitidou spolehlivě chrání očkování, letos možná trochu ve stínu jiné vakcinace. Přisátí klíštěte je ale možné předejít vhodným oblečením, vyhýbáním se místům zvýšeného výskytu klíšťat a speciálními repelenty. Přesto se připravme na situaci, že klíště na své kůži můžeme objevit. V takovém případě je důležité nezpanikařit, co nejrychleji klíště odstranit a ranku vydezinfikovat roztokem jódu. Proč na rychlosti záleží? Viry způsobující nákazu jsou obsaženy ve slinách infikovaného klíštěte a čím déle sání trvá, tím více jich přejde do krve hostitele. S tím souvisí i způsob, jak s klíštětem zacházet bezprostředně před jeho odstraněním.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!