Jen velcí optimisté myslí letos na dovolenou v cizině. Připravme se spíš na to, že prázdniny strávíme doma v České republice. Naštěstí je naše krajina poměrně přívětivá a nehrozí žádným větším nebezpečím. Snad jedinou výjimkou je výskyt klíštěte obecného (Ixodes ricinus), se kterým každý rok svádí boj tisíce lidí i jejich domácích mazlíčků. A nejde jen o nepříjemný pocit, že nám nějaký parazit saje krev a nelze se ho jednoduše zbavit.
Tento roztoč je přenašečem závažných infekčních chorob – klíšťové encefalitidy, tedy zánětu mozkových blan, a lymeské boreliózy. Prodělané onemocnění může zanechat následky a poškodit zdraví. Při těžkém průběhu encefalitidy může člověk nemoci i podlehnout. Statistiky jsou alarmující. Uvádějí, že Česká republika patří v Evropě k zemím s nejvyšším výskytem případů zánětu mozkových blan, jejichž počet dlouhodobě neklesá. Roste také počet osob nakažených boreliózou. Klíšťatům se v našich lesích a na loukách trvale daří a nelze očekávat, že by tomu bylo letos od jara až do podzimu jinak. Nedělejme si iluze, že by nějaká pandemie mohla dopadnout i na ně.
Před nákazou klíšťovou encefalitidou spolehlivě chrání očkování, letos možná trochu ve stínu jiné vakcinace. Přisátí klíštěte je ale možné předejít vhodným oblečením, vyhýbáním se místům zvýšeného výskytu klíšťat a speciálními repelenty. Přesto se připravme na situaci, že klíště na své kůži můžeme objevit. V takovém případě je důležité nezpanikařit, co nejrychleji klíště odstranit a ranku vydezinfikovat roztokem jódu. Proč na rychlosti záleží? Viry způsobující nákazu jsou obsaženy ve slinách infikovaného klíštěte a čím déle sání trvá, tím více jich přejde do krve hostitele. S tím souvisí i způsob, jak s klíštětem zacházet bezprostředně před jeho odstraněním.