Zácpa (obstipace) je velmi subjektivní pojem, pod kterým si každý z nás představuje něco jiného. Obecně ji lze definovat jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice. Četnost defekace je u různých jedinců odlišná. Rozhodně neplatí, že je nezbytné se vyprázdnit každý den. Normální defekace by však měla být pravidelná a bezbolestná. Většina odborníků pak za zácpu považuje menší počet stolic než tři za týden. Zácpu většinou doprovází problémy se zahájením defekace, pocit neúplného vyprázdnění, nadýmání a bolesti břicha. V některých případech se současně vyskytují také bolesti hlavy či zad, nechutenství nebo zvracení.
Stolice je tvořena ze 75 % vodou, dále anorganickými látkami, vlákninou, bílkovinami, tuky, oloupanými buňkami střevní sliznice nebo bakteriemi. Za normálních okolností jsou její četnost a charakter ovlivňovány především typem a množstvím přijímané potravy a tekutin. Je-li příjem potravy malý nebo konzumujeme-li tzv. bezezbytkovou stravu (bez nestravitelných zbytků, např. slupek, jadérek), množství vylučované stolice významně klesá. Nedostatek tekutin vede k přílišnému vysušení a ztvrdnutí stolice. Pokud se málo hýbeme, nedochází k dostatečné podpoře přirozených střevních pohybů (peristaltiky).
Nejčastější příčinou chronické zácpy je tak nezdravý životní styl. Dále se může jednat o různě závažná onemocnění střev typu zánětů či nádorů a poruchy jejich funkce (např. snížená pohyblivost střev nebo naopak jejich nadměrná dráždivost). Zácpa může vzniknout i v souvislosti s jiným primárním onemocněním (např. snížená činnost štítné žlázy, cukrovka, Parkinsonova choroba, horečka) nebo ji jako nežádoucí účinek mohou u vnímavých jedinců působit určitá léčiva (např. některá antidepresiva, léky na bolest či vysoký krevní tlak, přípravky s obsahem železa nebo vápníku). Příčinou zácpy často bývají také psychické vlivy, např. když odsouváme defekaci v nevyhovujícím prostředí nebo kvůli nedostatku času. Děje-li se tak často, může dojít k oslabení až úplnému vyhasnutí přirozeného defekačního reflexu. Problémy se zácpou mívají z důvodu přirozeného poklesu pohyblivosti trávicího traktu častěji staří lidé. Vlivem hormonálních změn se obstipace objevuje také v souvislosti s těhotenstvím.
Kromě toho, že je zácpa velmi nepříjemným problémem, který negativně ovlivňuje fungování postiženého člověka v každodenním životě, může působit i závažné komplikace. Zadržování příliš tuhé stolice může vést k obstrukci nebo zauzlení střeva, poškození jeho stěny nebo dokonce až perforaci. Usilovné tlačení při potížích s vyprazdňováním vede často k rozvoji hemoroidů či řitních trhlin (fisur), které dále působí zhoršování zácpy, protože postižený člověk často ze strachu např. z jejich krvácení defekaci cíleně potlačuje a odsouvá.